Po dažďoch a oteplení prichádzajú komáre

07. 07. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.7.2020 15:48
ǀ
Daniel Cibula

Ideálne podmienky

V posledných dňoch mnohí obyvatelia Slovenska zaregistrovali okolo seba nepríjemné bzučanie a tí “šťastnejší” aj nepríjemné bodnutie a následne svrbenie. Áno, komáre sa začali vyskytovať vo veľkej miere a to najmä v okolí vodných tokov a jazier v teplejších lokálitách Slovenska.

Mali k tomu totiž ideálne podmienky. Veď od Medarda na celom území Slovenska prevládalo vlhké a často krát aj daždivé počasie. Vyskytovali sa aj prehánky či intenzívne búrky a niektoré vodné toky sa rozvodnili, alebo aj z časti vyliali zo svojich korýt. Následne sa v posledných 10 dňoch výraznejšie oteplilo, čo len dopomohlo množeniu tohto druhu hmyzu.

Situácia je zhoršená aj v Bratislave a jej okolí

Terénny výskum sa v Bratislave a jej okolí robí približne od marca do konca septembra a to najmä v záplavových oblastiach riek Dunaj, Malý Dunaj alebo Morava, ale aj v iných miestach, kde sa môžu vytvoriť potencionálne liahniská. Liahniská sa môžu vytvoriť aj u ľudí, ktorí majú nádoby na vody priamo vo svojich záhradkách. Niektoré komáre sa tiež liahnu aj priamo v korunách stromov (v malých nádržkách).

Hlavné mesto sa už v júni snažilo eliminovať prvé liahniská, ale v posledných dňoch sa situácia výrazne zhoršila.

Pomáha aj Bratislavská župa

Aj keď boj s komármi je v kompetencií obcí, aj župa sa snaží pomôcť. Podľa oficiálneho stanoviska Bratislavskej župy sa napr. 30.6. a 1.7. od katastrálneho územia obce Vysoká pri Morave až po katastrálne územie obce Veľké Leváre, najmä popri hrádzi, kde bol výskyt najvyšší, ale aj v medzihrádzovom priestore, aplikovala látka BTI (Bacillus thuringiensis Israelensis) (v  maloplošne chránených územia so 4. a 5. stupňom ochrany sa aplikácia nerealizovala). Firma, ktorá sa venuje dezinsekcii, použila na vyhubenie lariev biologický prípravok, ktorý je produktom bežnej baktérie. BTI sa bežne vyskytuje v prírode, najmä v pôde a pôsobí cielene iba na larvy komárov. Nepôsobí nijako na ľudí, na iný vodný či lietajúci hmyz ani na obyvateľov vôd.

Ak tieto postreky nepomôžu budú musieť nastúpiť ďalšie.

Postrek biologickou látkou BTI pri Bratislave na prelome júna a júla 2020 — Zdroj: bratislavskykraj.sk

Zdroje:

zdravie.pluska.sk

spravy.pravda.sk

slovensko.hnonline.sk

webnoviny.sk

bratislavskykraj.sk

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.8.2020

V ďalšie dni bude teplo a relatívne slnečno

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.8.2020

V utorok bude na viacerých miestach pršať

Predpoveď,Slovensko ǀ 2.8.2020

V pondelok príde postupne k výraznej zmene