Po snežení

9. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.1.2019 17:43
ǀ
Daniel Cibula
Aj takto bolo nasnežené dnes ráno v Považskej Bystrici. Autor: Milan Kudlaňák

Včera, v noci a čiastočne aj dnes pribudli, ďalšie cm nového snehu. Prinášame vám krátky report, toho čo sa udialo aj s fotografiami z regiónov.

Nerovnomerné zrážky

Včera, 8. januára 2019, cez naše územie prechádzal výrazný frontálny systém, ktorý už mierne okludoval. V prvej vlne najskôr priniesol úhrny okolo 15 mm na krajnom západe v okolí Malých Karpát, ktoré sa smerom ny východ zmenšovali. Snežilo ale aj po prechode tohto systému. Dohromady spadlo na západe od približne 8 do približne 35 mm zrážok. Na strednom Slovensku to bolo tiež lokálne až okolo 20 mm a to najmä v častiach na Orave na Turci, či na prechode zo západného Slovenska. Východ už tradične zostal zrážkovo poslabší ale aj tam na krajnom juhovýchode a severovýchode spadlo aj viac ako 5 mm zrážok.

Kumulované zrážky na Slovensku v čase od 8.1. 7:00 hod. do 9.1. 7:00 hod. – Zdroj. SHMÚ

Najviac snehu pribudlo na západe

Väčšina týchto zrážok pritom dopadala na zemský povrch v podobe snehu. Iba na krajnom juhozápade, najmä v častiach na severozápad od Bratislavy na Záhorí – Devinská Nová Ves, Kuchyňa, Malacky – po veľmi krátkom čase vystriedal sneženie dážď so snehom a následne aj dážď, čo spôsobilo rýchle topenie snehu. Na juhozápade sa pritom po celý deň otepľovalo a napr. teplota v noci v Bratislave dosiahla prechodne až 4°C. Teplý vzduch sa však príliš ďaleko nedostal a na strednom a východnom Slovensku mrzlo a mrzne až do týchto chvíľ. Za takýchto podmienok sa navýšila snehová pokrývka. V Piešťanoch ráno namerali 22 cm (predtým iba nesúvislá snehová pokrývka, čiže výrazné navýšenie), v Žiline 26 cm, v Lučenci 9 cm, v Sliači 16 cm (predtým iba 1cm, čiže tiež výrazné navýšenie), v Košiciach 8 cm, v Prešove 9 cm. Najviac snehu bolo dnes ráno na Chopku a to 131 cm a ešte viac na Lomnickom štíte, kde to bola výška 173 cm.

Výška snehovej pokrývky dnes ráno o 7:00 hod. nameraných na synoptických staniciach – Zdroj: Weatherobs

Fotografie z regiónov

Dnes ráno — Veľké Bierovce okr. Trenčín – Autor: Timothy Bulko

Dnes ráno — Jacovce okres Topoľčany – Autor: Michal Petráš

Dnes ráno — Kunešov okr. Žiar nad Hronom – Autor: Lenka Fronková

Dnes ráno — Bernolákovo okr. Senec – Autor: Daruš Kročková

Včera podvečer — Rajec okr. Žilina – Autor: Michal Podolan

Včera podvečer — Považská Bystrica – Autor: Milan Kudlaňák

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky