Po teplom úvode týždňa príde chladnejšie počasie, postupne sa vráti aj sneženie

23. 01. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 23.1.2023 16:51
ǀ
Samuel Bacák

V poslednom období mnohých ľudí potešila zima. Tá sa prejavila skôr snežením, dokonca aj v nížinách, mrazy boli zatiaľ slabšie. Spôsobila to rozsiahla tlaková níž, ktorá však už stráca svoj dominantný vplyv na počasie u nás. Karta sa obracia a od severu k nám už začne čoraz viac zasahovať oblasť vysokého tlaku vzduchu, siahajúca od európskej časti Ruska až po východný Atlantik. V najbližšej dobe tak očakávame prevažne vyšší tlak vzduchu v prízemnej vrstve (obr. 1).

 

Obr. 1: Týždenná anomália priemerného prízemného tlaku vzduchu na 23. až 30. januára podľa modelu ECMWF (Zdroj: ECMWF)

 

Vo vyšších hladinách atmosféry už bude situácia najmä vo štvrtok a piatok odlišná. Nad našou oblasťou sa bude vtedy nachádzať tlaková níž (vo výške okolo 5500 m n.m.). V druhej polovici týždňa sa k nám od východu dostane chladná vzduchová hmota (obr. 2), ďalšia dávka chladnejšieho vzduchu príde pravdepodobne na prelome týždňov. V závere januára sa síce opäť dočkáme zimy, no taká “pravá“ zima to zatiaľ nebude, platí to aspoň pre nížiny. Tam môže teplota až do budúceho pondelka dosahovať cez deň hodnoty do približne 4 °C, na severe by sa mala pohybovať okolo 0 °C či zväčša pod touto hranicou. Hlavne v južnej polovici Slovenska očakávame kladnú teplotnú anomáliu, pravdepodobne to bude len tesne nad dlhodobým priemerom (obr. 3). Čakajú  nás ale nočné mrazy, najmä v dolinách a kotlinách to môže v najbližšej dobe klesať aj pod -10 °C.

Obr. 2: Geopotenciálna výška 500 hpa a teplota v hladine 850 hPa nad Európou podľa modelu ECMWF na 23. až 30. januára (Zdroj: ECMWF)

 

Obr. 3: Priebeh anomálie teploty v 2 m nad povrchom do pondelka 30. januára podľa modelu GFS (Zdroj: wxcharts.com)

Vrátia sa snehové zrážky

Od štvrtka sa ojedinele vyskytnú aj slabé zrážky vo forme sneženia alebo dažďa so snehom, v nížinách pôjde predovšetkým o dážď. Prevažovať bude veľa oblačnosti na oblohe, tvoriť by sa mali aj početné hmly. Snežiť by však viac malo až ku koncu týždňa, a to nielen v horských oblastiach, ale najmä na severe aj v nižších polohách. Ansámblová predpoveď zrážok pre mesto Martin je znázornená na obr. 4. V utorok môže byť veterno ešte na východe, cez víkend sa vietor zvýrazní opäť. Celkovo však počítame s menej veterným počasím ako minulý týždeň.

 

Obr. 4: Ansámblová predpoveď zrážok do 8. februára pre Martin (Zdroj: wetterzentrale.de)

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.3.2023

Ovocinári sa budú mať v stredu napozore

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.3.2023

Nepriaznivá situácia aj v utorok

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.3.2023

Šialené aprílové počasie na záver marca

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.3.2023

Búrlivý začiatok pracovného týždňa