Počas najbližších dní a týždňov môžeme voľným okom pozorovať kométu

06. 07. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.7.2020 15:53
ǀ
Daniel Cibula
Kométa NEOWISE a nočné svietiace oblaky 6.7.2020 okolo 3:15, Debraď, Slovensko — Foto: Tamás Csabala/Fb Kometa NEOWISE 

Kométa C/2020 F3 bola objavená kozmickým systémom NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer), v tomto roku 27. marca. Dômyselný monitorovací systém umožňuje objavovať i slabšie kométy alebo hviezdokopy ako tomu bolo v tomto prípade.

Od objavu kométy C/2020 F3 sa dalo očakávať, že pôjde o zaujímavý objekt. Ako sa spresňovali dráhy astronómov, tak sa dávala väčšia nádej aj na to, že by sme v prípade stabilného vývoja, mohli uzrieť kométu aj vlastnými očami.

Kométa C/2020 F3 (NEOWISE) je na takmer parabolickej retrográdnej dráhe (obieha okolo Slnka opačne ako všetky planéty). Perihéliom prešla začiatkom júla 2020 v heliocentrickej vzdialenosti len 0,29 astronomickej jednotky a so sklonom 129 stupňa voči ekliptike.

Počiatočná fáza preletu kométy neprináša ideálne podmienky na jej pozorovanie. Do 8. júla sa objavuje len nízko nad severovýchodným obzorom medzi 3:15 a 3:45 ráno. Mesiac sa tiež nachádza v blízkosti splnu a pozorovanie zatiaľ sťažuje. Najlepšie podmienky na pozorovanie nás ešte len čakajú (samozrejme, v závislosti na počasí). V strede júla, okolo 23., bude najbližšie k Zemi a bude sa nachádzať v súhvezdí Veľkej medvedice. Mesiac bude v blízkosti novu, a preto by mal podmienky na pozorovanie len vylepšiť. Od 9. júla sa stane cirkumpolárnou a bude viditeľná počas celej noci. Koncom júla bude viditeľná večer po západe Slnka a zapadať bude o polnoci. Na oblohe by sme ju mohli zazrieť aj v prvej dekáde augusta.

Kométy sú však veľmi nevyspytateľné objekty a preto nikto s istotou nevie presne predpovedať, ako to s ňou dopadne. Rozhodne však bude na čo pozerať!

Dráha a poloha kométy C/2020 F3 Neowise počas nasledujúcich dní v čase o 2:30 SELČ — Autor: Peter Horálka/Stelarium

Kde nájsť kométu Neowise? Kométa sa bude nachádzať nízko nad obzorom zhruba na úrovni jasnej hviezdy Capelly, ktorá je v tom čase najjasnejšia na tejto časti oblohy (v druhej polovici noci okolo 3:15 hod.) — Zdroj: Fb Kometa NEOWISE

Kométa je pozorovateľná aj voľným okom z územia Slovenska — Foto: Marián Runkas/Fb Kometa NEOWISE

Denné pozície pre kométu Neowise o 0:00 UTC — Zdroj: skyandtelescope.org

Zdroje:

cvckosice.sk

ta3.sk

pozorovania.vesmir.sk

novinky.cz

komety.cz

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.8.2020

V ďalšie dni bude teplo a relatívne slnečno

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.8.2020

V utorok bude na viacerých miestach pršať

Predpoveď,Slovensko ǀ 2.8.2020

V pondelok príde postupne k výraznej zmene