Počas víkendu nás čaká slnečnejšie počasie s teplotou na úrovni letného dňa

21. 09. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 21.9.2021 14:29
ǀ
Daniel Cibula

Po 2 týždňoch slnečného počasia, ktoré prevládalo približne od 03. do 15. septembra sa situácia výrazne zmenila. Pribudla oblačnosť a pribudli aj zrážky. Asi najciteľnejšie bolo ochladenie, ktoré doprevádzal pokles teploty až o viac ako 10 °C. Aj v tomto týždni dosiahla maximálna denná teplota prevažne do 18 °C a k tomu sa pridával aj severný vietor, ktorý ešte viac znižoval pocitovú teplotu.

V tomto týždni nás ešte v stredu čaká príchod ďalšieho zrážkového pásma, z ktorého bude pršať takmer na celom našom území. V stredu poobede a k večeru sa bude oblačnosť redukovať a zrážky ustávať. V noci na piatok nás ešte okrajovo zasiahne studený front, ale výraznejšie do diania na Slovensku nezasiahne. Vzápätí na to sa prúdenie začne meniť na južné a bude sa otepľovať.

Napr. v sobotu by malo byť po rozplynutí ojedinelých ranných hmiel slnečno a bez zrážok. Maximá dosiahnu 20 až 25, na severe lokálne 17 °C. Ešte teplejšie by malo byť v nedeľu a v pondelok, na juhu v maximách do 26 alebo 27 °C. Zároveň však v nedeľu poobede pribudne oblačnosť a môžu sa vyskytnúť zriedkavé prehánky.

Túto situáciu však ešte ako babie leto označiť nemôžme. Následne by sa malo vzápätí na ďalší víkend výraznejšie ochladiť.

 

Predpoveď počasia do 01. októbra pre Poprad a Bratislavu — Zdroj: wetterzentrale.de (Poprad) a wetterzentrale.de (Bratislava)

Ansámblová predpoveď na najbližších 15 dní pre Bytču — Zdroj: ECMWF

Predpokladaná teplota v sobotu o 14:00 hod. podľa modelu GFS — Zdroj: wxcharts.com

Predpokladaná teplota v nedeľu o 14:00 hod. podľa modelu GFS — Zdroj: wxcharts.com

Predpokladaná teplota v hladine 850 hPa v sobotu o 17:00 hod. podľa modelu GFS — Zdroj: wxcharts.com

Anomália teplôt v Európe v týždni od 20. do 26. septembra. Oblasť východnej, severnej a čiastočne aj strednej Európy by mala byť chladnejšia ako je dlhodobý normál — Zdroj: ECMWF

Priemerná maximálna denná teplota počas nasledujúcich 10 dní v Európe — Zdroj: climatereanalyzer.org

 

Mohlo by vás zajímat