Pohľad na ďaľšie dni opäť s rizikom poľadovice

5. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 5.12.2018 16:59
ǀ
Daniel Cibula
Ľadovou vrstvičkou pokrytá vegetácia na Bratislavskej Kolibe v pondelok 3. decembra
Ľadovou vrstvičkou pokrytá vegetácia na Bratislavskej Kolibe v pondelok 3. decembra

Premenlivé počasie bude pokračovať

Aj keď dnes sme si v počasí na území Slovenska oddýchli od hmiel, nízkej či vyššej oblačnosti a aj zrážok dlho to tak nepotrvá. Už v priebehu zajtrajšieho dňa začne prechádzať našim územím ďalší frontálny systém a opäť sa ocitneme pod oblačnou perinou. Súvisí to s obnovením oceánskeho prúdenia za oblasťou vyššieho tlaku vzduchu.

Odhadovaná synoptická situácia na štvrtok o 13:00 hod. podľa ČHMU

Možnosť tvorby poľadovice

Už zajtra v priebehu večera očakávame pri poklese teplôt, možnosť tvorby poľadovice. Tá bude závisieť hlavne od množstva a skupenstva zrážok a teploty pri zemskom povrchu. Očakávame, že hranica sneženia bude vďaka príchodu frontálneho systému výrazne stúpať už v priebehu zajtrajšku večera na západe krajiny. Zrážky sa teda zmenia na dažďové a pri zemi môžu v dôsledku podchladeného povrchu namŕzať. Riziko hrozí najmä v nočných a ranných hodinách zo štvrtku na piatok, ale riziko nepominie na strednom (hlavne v Banskobystrickom kraji) a východnom Slovensku ani v priebehu celého piatku resp. noci z piatka na sobotu, keďže teplota sa tu bude udržiavať len okolo 1°C. Na strednom a východnom Slovensku spočiatku v piatok noci a dopoludnia očakávame, že bude snežiť aj v nižších polohách.

 

Ako na hojdačke

Počasie bude v nasledujúcich hodinách ako na hojdačke. Zatiaľ čo v priebehu zajtrajšieho dňa ku nám začne za teplým frontom prenikať teplý vzduch v sobotu začne byť situácia opačná a začne ku nám prúdiť vzduch od juhu. Teploty by ale do konca tohoto týždňa nemali presiahnuť 9°C a zrážky očakávame v hojnej miere po všetky dni koncu tohoto prvého zimného týždňa.

Sneženia sa môžu opäť aspoň nakrátko dočkať v priebehu piatku napr. aj ľudia na strednom Slovensku či východe krajiny.

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,Slovensko ǀ 20.9.2019

Príde babie leto?

AKTUÁLNE,Slovensko,Svet,VEDA ǀ 19.9.2019

Blíži sa klimatický štrajk

REPORT,Slovensko ǀ 19.9.2019

Piatok bude zrána chladný