Polárny vortex

4. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 4.1.2019 20:57
ǀ
Daniel Cibula
Polárny vortex je dobre vidieť pri teplota v tlaku 10 hPa, autor:Andrej Flis.

Čo je to polárny vortex?

Polárny vortex alebo polárny vír je zložitý jav v atmosfére. Zjednodušene ide o obrovský vír, v ktorom rotuje studená masa vzduchu. Deje sa to jednak v troposfére a jednak v stratosfére. Je to ako jeden veľmi veľký cyklón, ktorý pokrýva celý severný pól až do strednej zemepisnej šírky. Po úplnom vývoji môže byť stratosférický polárny vír väčší ako 10 000 km v priemere a viac ako 30 000 km v obvode. Na severnej pologuli rotuje tento vzduch v okolí Arktídy od západu smerom k východu. Vír existuje počas celého roka, ale je najsilnejší v zime.

Rozdiel medzi týmto obrovským cyklónom v stratosfére a zimnými cyklónmi na zemi nie je len veľkosťou, ale aj tým, že stratosférický polárny vír nemá žiadne predné strany. Celý proces vytvára aj inú vlastnosť, ktorá je súčasťou polárneho víru.  Počas zimy v dôsledku zníženému príkonu slnečného žiarenia sa vytvára v atmosfére prúdenie podobné jet streamu. Toto prúdenie je najsilnejšie v polovici zimy v strednej a hornej stratosfére.

Tvar polárneho víru v rôznych vrstvách v troposfére / stratosfére z analýzy GFS. Autor: Andrej Flis (@Recretos)

Aké následky sú pri jeho rozpade

Stabilný polárny vortex prináša aj do Európy pomerne teplé počasie. Problémy však nastávajú, keď sa naruší stabilita prúdenia. Polárny vzduch už nerotuje okolo severného pólu, ale polárna cirkulácia sa naruší a vzduch sa začne prepadávať do stredných zemepisných šírok. Účinky náhleho stratosférického otepľovania sa zvyčajne ukazujú asi za 2 až 3 týždne, kedy sa polárny vír rozdelí na dve alebo viac vírov, presunutých do stredných šírok.

Aké počasie prinesie jeho rozpad v najbližšie dni

V hornej stratosfére (v barickej hladine 10 hPa – cca. 30km) dôjde tento týždeň k náhlemu stratosferickému otepľovaniu, čo môže zapríčiniť, že polárny vortex sa môže úplne “rozbiť”.
To by mohlo priniesť chladné zimné počasie do veľkej časti Európy a USA počas druhej polovice až tretej dekády tohto mesiaca. Ako informuje portál Severe Weather Europe, prvé efekty sa začínajú objavovať čoskoro po 10. januári, keď prognózy súborov z oboch globálnych modelov ECMWF a GFS sú v pomerne dobrej zhode a trvajú na presune studeného vzduchu do veľkej časti Európy zo severu. Výsledkom toho bude oveľa chladnejšie počasie ako priemer pre veľkú časť nášho kontinentu.

Zábery z priloženého obrázku z predpokladanej anomálie teploty z hladiny 850 hPa z 18. januára to len dosvečujú. Uvidíme, či sa to potvrdí. Budeme to sledovať a informovať vás.

Predpokladaná anomália teploty v hladine 850 hPa v piatok 18. januára

Zdroj:

Severe Weather Europe a Severe Weather Europe

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky