Pred rokom mimoriadne veterný deň

29. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 29.10.2018 15:39
ǀ
Daniel Cibula
Výstraha SHMÚ pred vetrom na 29. október 2017

Synoptická situácia

V tomto období došlo k vpádu studeného pôvodom arktického vzduchu na Slovensku. Bolo to pôsobením tlakovej níže, ktorá sa prehĺbila na severnou Európou. Jej stred ležal či už severne od Švédska ale aj nad územím Fínska. Zároveň sa oblasť vyššieho tlaku udržovala na juhozápadnou Európou.

Synoptická situácia v hladine 850 hPa – www.weterzentrale.de

Synoptická situácia v hladine 500 hPa – www.weterzentrale.de

Mimoriadne veterný deň

Vďaka tomuto rozloženiu tlakových útvarov došlo k výraznému zosileniu vetra pri prechode studeného frontálného rozhrania, keďže tlakový gradient bol veľmi veľký. Viaceré oblasti Slovenska dosiahli veľmi silné rýchlosti vetra. Niekde to bola rýchlosť prudkého, niekde až búrlivého vetra. Takýto vietor (priemerná rýchlosť nad 62 km/h) sa vyskytol napr. na staniciach Bratislava – letisko, Trenčín, Piešťany, Jaslovské Bohunice, Slovenský Grob, Mužla a Poprad. Dokonca na stanici vo Veľkých Janíkovciach (časť Nitry) dosiahol vietor až silu víchrice – maximum 81 km/h.

Keď sa bližšie pozrieme na dosiahnuté nárazy vetra. Tak najsilnejšie fúkal vietor na západe krajiny, kde mnohé miesta dosiahli nárazy vetra nad 70 km/h. Nárazy cez 100 km/h zaznamenali stanice SHMÚ vo Veľkých Janíkovciach, v Bratislave na letisku a v Mlynskej Doline, v Telgárte a Hurbanove.  Najsilnejší vietor fúkal v rámci Slovenska na Chopku. Tam bol priemerný vietor na úrovni silnej víchrice a náraz dosiahol až 162 km/h. Malý Javorník sa ale tiež nedal zahanbiť, keď dosiahol náraz vetra 118 km/h.

Maximálna priemerná rýchlosť vetra 40 km/h a viac na staniciach SHMÚ

Maximálne nárazy vetra 50 km/h a viac na staniciach SHMÚ

Veľké škody na majetkoch

Silný vietor spôsobil aj veľké škody na majetku. Vietor strhával strechy, lámal stromy, dopomáhal k dopravným nehodám. Vlaky meškali kvôli spadnutým trakčným vedeniam. Dokonca v Poľsku, Nemecku a Česku si vyžiadal tento živel aj ľudské obete.

Reportáž TV Markíza – videá a obrázky

 

Zdroje:

  • https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/446434-vietor-zabijal-v-polsku-nemecko-odstavilo-vlakovu-dopravu/
  • http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=878

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!