Pri hroboch nám zima nebude

31. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 31.10.2018 18:39
ǀ
Daniel Cibula

Návšteva hrobov kladie dôraz aj na počasie

Sviatky spojené s návštevou cintorínov a spomienkou na našich blízkych, ktorí už medzi nami nežijú sa blížia a preto mnohých zaujíma, aké počasie bude v tieto dni prevládať. Veď práve od toho závisí, čo si oblečieme, obujeme a v neposlednom rade aj to, ktorý deň si na návštevu cintorínu zvolíme.  Zameriame sa hlavne na dni od 1. – do 4. novembra, čiže od štvrtku do nedele. Tak sa na to spoločne pozrime.

Teplo, teplo a do tretice teplo

Pozrime sa najskôr na to aké teploty budeme mať v jednotlivé dni tohto týždňa. Na úvod môžme povedať že bude po všetky dni nadpriemerne teplo. Teploty sa budú skôr pohybovať na úrovni začiatku septembra ako na koniec októbra. Základný interval bude od 15 – 20 °C. Spôsobí to južné prúdenie, ktoré bude s malou prestávkou v rámci soboty prevládať po celý tento týždeň. Zintenzívňovanie hmiel ku koncu týždňa však spôsobí to že najmä na severe môže byť teplota aj na úrovni okolo 13 °C. Vietor by mal byť dosť čerstvý najmä v priebehu zajtrajšku na západe a severe krajiny (nerátajúc hory), kde môžu nárazy dosiahnuť okolo 50 km/h. Ku koncu týždňa ale jeho rýchlosť bude slabnúť.

Teplota v nedeľu o 13 – tej podľa modelu GFS 0,25°

Dočkáme sa aj dažďa

Niekomu môže radosť z vysokých teplôt skaziť dážď. Ten sa ale bude viazať hlavne na nočné hodiny. Zajtra (1. novembra) ešte očakávame prevažne jasnú až skoro jasnú oblohu. V priebehu dňa ale bude oblačnosti postupne pribúdať od juhozápadu kam sa už priblíži brázda nízkeho tlaku. Tá spôsobí, že prvé zrážky sa objavia už štvrtok večer resp. v noci na juhozápade a budú sa presúvať v priebehu noci aj viac na východ. V priebehu piatku síce bude prevládať oblačná až zamračená obloha, ale zrážky sa vyskytnú veľmi sporadicky a to len v podobe slabého dažďu či mrholenia.

Rozloženie kumulovaných zrážok podľa modelu GFS (štvrtok 7:00 až piatok 7:00 hod.), ktoré sa budú viazať na území Slovenska na nočné hodiny nasledujúcej noci (zo štvrtka na piatok).

Dažďa sa následne dočkáme aj ďalšej noci a pravdepodobne aj sobotu ranných či doobedných hodinách. Tam by to malo ísť už o záležitosť týkajúcu sa najmä západnej polovice krajiny. Samozrejme vyskytnúť sa môže v sobotu aj cez deň a aj v iných lokalitách ale malo by ísť už len o slabé úhrny.

Rozloženie kumulovaných zrážok podľa modelu GFS (piatok 10:00 až sobota 10:00 hod.). Viazať by sa mali opäť hlavne na nočné hodiny z piatka na sobotu.

V nedeľu bude od západu postupne ubúdať a dažďa sa báť už nemusíme.

 

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!