Prvý októbrový týždeň – chladný úvod, teplý záver

1. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 1.10.2018 19:05
ǀ
Daniel Cibula

Máme za sebou úvodné hodiny tohto týždňa a aj mesiaca a počasiu ako keby už stačili nadpriemerne teplé dni, ktoré trvali väčšinu jarného aj letného obdobia. Už od začiatku astronomickej jesene totižto prevláda relatívne chladné počasie. To v ranných hodinách dokonca atakuje niektoré dni aj historické minimá na niektorých meteorologických staniciach.

Oblačný a daždivý začiatok týždňa

Úvod tohto pracovného týždňa bude spojený s prechodmi studených frontálnych rozhraní. Jedno prichádza na naše územie už v týchto chvíľach a ďalšie sa k nám dostane v priebehu stredajšieho dňa. Bude to mať za následok oblačné až zamračené počasie s častými, ale skôr slabými zrážkami.  Jedno zrážkové pásmo sa bude presúvať v priebehu zajtrajšieho ráno smerom na východ a ďalšie v priebehu stredy. Teplota pritom zostane relatívne nízka a vystúpi zväčša len od 8 stupňov na severe do 16 na juhu Slovenska.

Predpokladané kumulované celkové zrážky do stredy 22 UTC

Od štvrtku viac slnka a postupné otepľovanie

Štvrtkové ale najmä piatkové ráno bude na celom území veľmi chladné a na viacerých miestach očakávame opäť prízemný mráz. S tým súvisí aj vyjasnenie a viac slnečných lúčov, ktoré bude pretrvávať minimálne do soboty (vrátane). Rušené bude zväčša len rannými hmlami, ktoré sa začnú vyskytovať miestami a to hlavne v dolinách a kotlinách. Od piatku do našej oblasti začne pritom prúdiť aj teplejší vzduch od juhu, ktorý sa prejaví najmä na víkendových teplotách, ktoré budú stúpať na maximá od 14 °C na severe po 21° na juhu.

Ako celok teplotne aj zrážkovo podpriemerný

Tento týždeň ako celok bude podľa Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, teplotne aj zrážkovo podpriemerný. Teplota bude asi o 1 až 3°C nižšia ako je dlhodobý priemer a aj zrážok bude o čosi menej. Ale v zásade, ako sme už spomenuli vyššie, platí že úvod týždňa bude daždivejší aj chladnejší ako jeho záver.

Predpokladaná teplotná anomália oproti normálu na tento týždeň ako celok

Predpokladaná zrážková anomália oproti normálu na tento týždeň ako celok

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky