Ilustračný obr.
September sa s nami “rozlúčil” prechodom výrazného studeného frontu. Nad strednú Európu (nielen) začal prúdiť od severozápadu studený vzduch, vo vysokých polohách Álp a Tatier dokonca snežilo. Následne nás nakrátko začala ovplyvňovať tlaková výš. Oblačnosť sa síce zmenšila, no teplota klesla do pondelkového rána pomerne nízko, ojedinele bol slabý mráz aj v nížinách. Počas nasledujúcich dní sa bude situácia opäť meniť.
Utorok (1.10.)
V utorok vplyv tlakovej výše na počasie u nás postupne zoslabne. Tlak začne klesať a do strednej Európy postúpi z Britských ostrovov tlaková níž s okludujúcim frontálnym systémom.
Obr. 1: Predpoveď synoptickej situácie na utorok, 01. októbra – Zdroj: ČHMÚ
V noci bude opäť málo oblačnosti, zrána sa ojedinele vyskytne hmla. Cez deň bude jasno až polooblačno, od západu postupne až oblačno.
Obr. 2: Vývoj množstva oblačnosti nad Slovenskom v utorok podľa modelu ICON-EU
V priebehu noci sa ochladí na 6 až 1 °C, v údoliach do -2 °C.
Obr. 3: Predpokladaná minimálna teplota vzduchu na Slovensku v noci z pondelka na utorok (1.10.) podľa modelu WRF
Utorkové teplotné maximá dosiahnu 14 až 19 °C, len na severe bude ojedinele trochu chladnejšie.
Obr. 4: Predpokladaná maximálna teplota vzduchu na Slovensku v utorok podľa modelu ICON-EU
Ďalšie dni chladnejšie a väčšinou upršané
Po chladnom závere septembra sa k nám od juhozápadu dostane o čosi teplejší vzduch, ale bude to po okraji tlakovej níže, ktorej stred sa presunie z Britských ostrovov do strednej Európy. Zároveň sa začne táto níž vypĺňať, no prinesie veľkú oblačnosť a aj zrážky. Teplota bude počas jednotlivých dní tohto týždňa pomerne nízka. Na základe predpovedných údajov modelu ECMWF sa očakáva, že najbližší týždeň bude teplotne podpriemerný (obr. 5), na našom území o približne 1 až 3 °C. V priebehu dní nerátame s teplotou vyššou ako 17 °C, na severe bude zväčša okolo 11 °C. Aspoň noci už nebudú také chladné. Šanca na trochu vyššie teploty je až cez víkend. Chladnejší vzduch a daždivejšie počasie sa udrží nasledujúce dni nielen u nás, ale aj vo viacerých krajinách Európy.
Obr. 5: Predpokladaná týždenná teplotná anomália vo výške 2 m nad veľkou časťou Európy v období 30.9. – 7.10. podľa modelu ECMWF. Zdroj: ECMWF
Kvôli tlakovej níži s okludujúcim frontálnym systémom sa rozprší aj na na mnohých miestach Slovenska, zrážky budú pokračovať aj vo štvrtok a piatok. Na severe Talianska sa totiž bude prehlbovať na zvlnenom frontálnom rozhraní ďalšia tlaková níž. V Taliansku a na Balkáne kvôli tomu pravdepodobne spadne veľké množstvo zrážok, väčšie, ako u nás. Po prednej strane níže bude na juhovýchod Európy prúdiť teplý a vlhší vzduch zo Stredomoria, tvoriť sa tak môžu aj silné búrky. Niektoré predpovedné modely rátajú s úhrnmi do budúceho pondelka v spomínaných oblastiach až do 100 – 200 mm, ojedinele viac (obr. 6).
Obr. 6: Predpokladané kumulatívne úhrny zrážok do budúceho pondelka (7.10.) na veľkej časti Európy podľa modelu ICON. Zdroj: meteologix.com
Menej zrážok by malo byť až cez víkend. Spadnúť by u nás malo lokálne vyše 20 mm zrážok, ich množstvo a presné priestorové rozloženie ešte bude záležať od správania zvlneného frontálneho rozhrania a oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad strednou a južnou Európou. Úvod októbra tak mnohým ukáže “škaredšiu” tvár jesene, teda s daždivým počasím a nižšími teplotami. Predpovede na jednotlivé dni budeme pripravovať priebežne na našom webe.
Zdroje:
https://charts.ecmwf.int/products/extended-anomaly-2t?base_time=202409290000&projection=opencharts_europe&valid_time=202410070000
https://meteologix.com/sk/model-charts/german/central-europe/accumulated-precipitation/20241007-1200z.html
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace