Sezóna začala aj hubárom

26. 06. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.6.2020 11:40
ǀ
Daniel Cibula
Takýto úlovok našiel Lukáš Blaho v okolí Trenčína — Zdroj: Lukáš Blaho

Vlhko a teplo

V posledných dňoch počúvame z médii o výraznom náraste počtu húb v lesoch. Je to samozrejme spôsobené hlavne prevládajúcim počasím. Suchšie obdobie na radosť hubárov konečne vystriedalo to vlhkejšie a miestami aj teplejšie. Hubám síce až tak neprajú prílišne vysoké teploty (ako teraz) ale v predchádzajúcich dňoch sme mali aj chladnejšie dni s teplotami do 25 °C. Huby sa ale najviac potešia zrážkam (vlhkosti), ktorých bolo a stále je relatívne veľa, aj keď sú pomerne vplyvom prehánkovej a búrkovej činnosti nerovnomerne rozmiestnené a sú v nich značné rozdiely aj na malých vzdialenosťach. Táto situácia panuje už od konca mája, ale výraznejšie od začiatku medardovej kvapky (8. júna). Búrková činnosť by mala pokračovať aj cez víkend a v pondelok by sme sa mali dočkať aj plošne rozsiahlejších zrážok pri prechode studeného frontu. Pri teplom počasí s dostatkom vlahy sa môžu vyskytnúť aj raritné, vzácne druhy húb.

Aktuálny výskyt húb (čím väčšie číslo, tým viac doložených fotografií) — Zdroj: nahuby.sk

Huby môžu byť červivejšie

Podľa mykologičky Ivony Kautmanovej “červivosť húb spôsobujú larvy rôzneho druhu hmyzu, najčastejšie určitých druhov múch. Keď je pekné počasie muchy môžu lietať a nakladú vajíčka priamo na plodnice, alebo dokonca do pôdy, kde sa nachádza podhubie. Z vajíčok sa vyliahnu larvy – “červíky”, ktoré veľmi rýchlo rastú a živia sa telom huby. Muchy nelietajú v noci, v daždi a na jeseň po prvých mrazoch, preto vtedy bývajú huby menej červivé”. Keďže sa u nás v posledné dni striedajú aj peknejšie (suchšie dni), s tými viac upršanými so zníženou červivosťou musíme počkať až na začiatok jesene.

Huby rastú aj v okolí Martina – Foto: Miroslav Simek

Čo nám v lese rastie v júli?

Podľa portálu nahuby.sk, by sme v lese v tomto období mohli nájsť veľmi širokú paletu húb. Zo známejších by sme mohli vybrať jedlé a veľmi chutné, dubáky, modráky, brezáky, masliaky či suchohríby z jedovatých napr. muchotrávku červenú.

Viac odrôd húb, ktoré sa vyskytujú v auguste a informácie o nich sa dozviete napr. tu.

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.8.2020

V ďalšie dni bude teplo a relatívne slnečno

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.8.2020

V utorok bude na viacerých miestach pršať

Predpoveď,Slovensko ǀ 2.8.2020

V pondelok príde postupne k výraznej zmene