Situácia s výskytom sucha sa za posledne 2 týždne výrazne zlepšila

13. 05. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.5.2019 10:26
ǀ
Daniel Cibula

Dosiaľ chladnejší a zrážkovo bohatší máj

Posledné 2 týždne do našej oblasti priniesli konečne výdatnejšie a plošne rozsiahlejšie zrážky. Začalo to už na konci apríla, kedy cez naše územie prechádzal od západu zvlnený studený front a pokračovalo to aj v ďalšie dni. Letné teploty skončili a vrátili sme sa späť k tým priemerným resp. podpriemerným. Výrazné zrážky sme zaznamenali najmä cez víkend 4. – 5. mája kedy bolo nielen daždivo ale na prvú dekádu mája aj veľmi chladno.

Zrážkové úhrny sa preto v máji pohybovali zväčša od 30 do 50 mm. V Trenčíne dokonca za prvých 12 dní mája spadlo až 68 mm zrážok. Naproti tomu v nie tak vzdialenej Prievidzi za tú istú dobu zaznamenali nižšie množstvo – 21 mm.

Celkový úhrn zrážok na vybraných zrážkomerných staniciach Slovenska, za doterajšie májové dni (1. – 12. máj) — Zdroj: SHMÚ

Situácia s výskytom sucha

Situácia so s výskytom sucha sa preto mala príležitosť výrazne zlepšiť a tak sa aj stalo. Tešiť to môže všetkých, keďže príroda vlahu určite potrebuje a keby neprší tak sa nižšia úroda dotkne každého. Nezlepšilo sa to však v celom pôdnom profile. Zatiaľ čo v povrchovej vrstve do 40 cm by sme suchú pôdu v týchto dňoch hľadali obtiažnejšie v tej hlbšej je situácia ešte stále dosť kritická. Stále je totiž zasiahnutá oblasť približne 60 % územia (najviac Prešovský a Košický kraj). Celkovo (z hľadiska celého pôdneho profilu) môžme povedať, že plocha zasiahnutá suchom je len na úrovni 7,5 %. a do kategórie výrazné sucho v týchto chvíľach spadajú len časti juhovýchodu a Podpoľania.

Intenzita sucha na Slovensku v pôdnom profile 0 až 100 cm k 12. máju 2019 — Zdroj: intersucho.cz/sk

Vyskytli sa aj búrky

K zlepšeniu situácie so suchom prišlo aj preto, lebo sa častejšie vyskytovali búrky. Či už to bol začiatok druhej dekády mája, alebo začiatok mája všeobecne. Celkovo boli rozmiestnené celkom rovnomerne, no najviac ich bolo na Podunajskej nížine. Dokopy išlo pri búrkach v máji na Slovensku do nedele 12 -teho o 4963 bleskových výbojov.

Grafická štatistika počtu dní s búrkou v máji v oblasti okolo Česka a Slovenska — Zdroj: blesky.bourky.cz

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou