Snehu ubúda

14. 3. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.3.2019 10:54
ǀ
Daniel Cibula
Rozloženie snehovej pokrývky v Európe — Zdroj: zoz.cbk.waw.pl

Európa

Aj keď pracovné dni tohto týždňa budú teplotne priemerné, sneh sa z nášho územia v mesiaci január veru rýchlo vytráca. V rámci Európy sa ešte v týchto dňoch udržuje v častiach pohorí na Balkáne, v Karpatoch, niečo málo aj v českých pohoriach či v Nemecku. Vyššie dávky sú potom už len v Alpách a na severe starého kontinentu, kde ešte stále jeho výška dosahuje desiatky centimetrov.

Výskyt snehovej pokrývky, jej hrúbka a zaľadnenie na veľkej časti severnej pologuli — Zdroj: Wetterzentrale

Slovensko

Na Slovensku sa v najbližších hodinách očakáva mierny prírastok snehovej pokrývky (na horách až do približne 10 cm), ale nič to nemení na tom, že celkovo snehu v tomto mesiaci výrazne ubúda. Nepomohol tomu ani mimoriadne teplý začiatok marca, kedy bola napr. v Hurbanove za prvých 10 dní tak vysoká priemerná denná teplota, ako tomu nebolo minimálne od roku 1951 (priemer nad 9°C). Konštatovať ale môžme to, že zatiaľ čo sa jeho výška znižuje, jeho vodná hodnota je stále veľmi vysoká.

Celková výška snehovej pokrývky na Slovensku dňa 11. marca 2019 — Zdroj: SHMÚ

Vodná hodnota snehovej pokrývky na Slovensku dňa 11. marca 2019 — Zdroj: SHMÚ

Zásoby vody v povodiach

V povodiach Slovenska to pri začiatku vegetačného obdobia nie je žiadna sláva. A to platí najmä o povodiach Bodrogu, Hornádu, Ipľa, Slanej či Bodvy. Ťažko sa bude “zháňať” voda v suchších obdobiach, keď už teraz sa tam v snehovej pokrývke skoro žiadna nenachádza. O niečo veselšie je to v povodí rieky Poprad či Hron, kde sa ešte nejaké desiatky milióny kubíkov vody nachádzajú. Najviac ich je ale podľa grafu, ktorý spracoval Slovenský hydrometeorologický ústav v povodí našej najdlhšej rieky – Váhu. Až po vodnú nádrž Nosice by sa malo v snehu skrývať až približne 415 miliónov kubíkov vody. Najviac samozrejme v jeho hornej časti.

Celkové zásoby vody v povodí Popradu ku 11. marcu 2019 — Zdroj: SHMÚ

Celkové zásoby vody v povodí Hrona ku 11. marcu 2019 — Zdroj: SHMÚ

Celkové zásoby vody v povodí Váhu ku 11. marcu 2019 — Zdroj: SHMÚ

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 23.5.2019

V piatok sa oblačnosť začne zmenšovať

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 22.5.2019

Štvrtok opäť s dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 22.5.2019

Hrozba povodní je tu!

FOTOGRAFIE ǀ 21.5.2019

Streda aj s intenzívnym dažďom