Snehu za posledné dni konečne pribudlo

27. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 27.1.2022 17:44
ǀ
Daniel Cibula
Pohľad na snehovú pokrývku v pondelok, 25. januára 2022, krátko po 12:00 hod. – Zdroj: NASA Worldview/Aqua Modis

V pondelok sme mali možnosť pozorovať snehovú pokrývku

V pondelok sa v blízkosti nášho územia udržiaval stred tlakovej výše. Vďaka tomu sme nad našimi hlavami mali celkovo málo oblačnosti a mohli sme tak pozorovať aj z družice aktuálny výskyt snehu v rámci Slovenska. Ako sa môžeme aj sami presvedčiť, tak sneh chýbal celkovo len na približne štvrtine územia. Bola to záležitosť južných okresov a to napr. oblasti Juhoslovenskej kotliny a jej okolia, Podunajskej nížiny, časti Záhoskej nížiny alebo Považského podolia. Ku dnešnému ránu boli na stanici v Bratislave-Kolibe zaznamenané 3 cm, v Prievidzi 5 cm, v Telgárte 9 cm, v Trebišove 2 cm, v Kamenici nad Cirochou 10 cm, v Stropkove 11 cm, a v Liesku 11 cm. Z vyšších polôh to bolo na Štrbskom plese 48 cm, na Chopku 102 cm a najviac ho bolo vo vysokých polohách Tatier, na Lomničáku až 152 cm.

Výška snehovej pokrývky na vybraných synoptických staniciach Slovenska vo štvrtok, 27. januára o 07:00 hod. – Zdroj: weatherobs.com
Celková výška snehovej pokrývky na Slovensku dňa 17. januára 2022 – Zdroj: SHMÚ

Najviac v sezóne

Po veľmi až rekordne teplom úvode mesiaca sa sneh výrazne topil a preto ho bolo v polovici januára podpriemerné množstvo. Situácia sa zlepšila až za približne posledný týždeň. Dokazuje nám to aj pohľad na zásobu vody v snehovej pokrývke pre jednotlivé povodia k 24. januáru. Napr. v povodí rieky Váh ho už bolo začiatkom týždňa v podstate najviac v sezóne.

Zásoba vody v snehovej pokrývke v povodí Váhu k 24. januáru 2022 – Zdroj: SHMÚ

V povodí Hornádu alebo napr. Ipľa, Slanej a Bodvy je však situácia rozdielna a na konci decembra tam bolo počas tejto sezóny zatiaľ snehu viacej.

Zásoba vody v snehovej pokrývke v povodí Ipľa, Slanej a Bodvy k 24. januáru 2022 – Zdroj: SHMÚ

V najbližších dňoch častejšie sneženie

Najbližšie dni budú na sneh v niektorých lokalitách veľmi bohaté. V oblasti severného Atlantiku a Škandinávie bude často dochádzať k prehlbovaniu jednotlivých tlakových níži a frontálne systémy s nimi spojené, budú prechádzať aspoň okrajovo aj cez oblasť strednej Európy a Slovenska. Vďaka tomu bude nad naším územím počasie v nasledujúcich dňoch veľmi premenlivé a najmä na severe bude často snežiť. Už v piatok môže pripadnúť hlavne v častiach Žilinského kraja a na Hornom Zemplíne aj viac ako 15 cm, ťažkého, mokrého snehu. Snežiť by však malo deň za dňom aj začiatkom budúceho týždňa. V nižších polohách však budú zrážky aj zmiešané alebo dažďové.

Predpokladaná množstvo nového snehu v piatok, 28. januára podľa modelu ICON
Nasledujúce dni budú v znamení veľkej premenlivosti v počasí. Dosvedčuje to aj pohľad na animáciu teploty modelu ECMWF vo výške približne 1450 m n. m., ktorá zobrazuje že nad naším územím bude dochádzať k častému striedaniu vzduchových hmôt

Mohlo by vás zajímat