Sneženie sa v priemere objavuje na konci novembra aj v nížinách

20. 11. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 20.11.2020 11:41
ǀ
Daniel Cibula
Zaznamenané sneženie na Veľkej Rači 14. októbra 2020 — Zdroj: idokep.hu (video celého dňa)

Druhý závan zimy tohtoročnej jesene

Nadšenci zimného počasia už túžobne očakávajú, kedy na územie Slovenska prenikne chladný vzduch a vytvoria sa v atmosfére podmienky na prípadné sneženie. Prvý závan zimy prišiel už 13. a 14. októbra kedy nasnežilo v mnohých lokalitách nad hranicou približne 500 m n. m. a napr. obyvatelia Oravy sa prebúdzali (viď foto nižšie) do krásne bieleho rána. O druhom závane zimného počasia, ktoré zasiahlo Slovensko túto jeseň môžeme hovoriť práve dnes. Za studeným frontom sa ocitáme v chladnom vzduchu, v ktorom klesá hranica sneženia na hranicu, v ktorej by už mohlo snežiť aj v obývaných nižšie položených oblastiach. Dnes sa napr. môžu snehové prehánky vyskytnúť v častiach Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša či Zamaguria, prípadne aj inde, a to už od nadmorskej výšky asi 450 m n. m.. Bude to ale veľmi decentná záležitosť keďže prehánky sa očakávajú len ojedinele a výraznejšie zrážkové úhrny neprinesú. Chladná vzduchová hmota sa tak prejaví skôr iným spôsobom. V sobotu aj v nedeľu ráno je predpoklad, že teploty poklesnú aj v nížinách pod bod mrazu a v horských dolinách a kotlinách môže byť až do -10 °C.

Hruštín, Orava, 13. október 2020 — Foto: Eva Chudjaková Zaťková — Zdroj: imeteo

Snežiť by už malo aj v nížinách

Podľa Klimatického atlasu by sa mal objaviť sneh v nižších polohách aj skôr. Priemerný dátum prvého sneženia je napr. v polohách okolo 300 m n. m. (na východe Slovenska aj nižšie) v dátumoch od 11. do 20. novembra. Na Podunajskej nížine, na juhu stredného Slovenska či v Hornonitrianskej kotline sneží v priemere až po 20. novembri. Spomínané októbrové sneženie na Orave, či v lokalitách nad cca. 500 m n. m. aj inde, preto trochu predstihlo aj túto klimatickú štatistiku.

Po 20. novembri by sa mala v priemere vytvárať snehová pokrývka napr. v stredne položených dolinách a kotlinách. V nižších častiach je tento dátum situovaný do decembrových dní. Aj keď situácia v najbližších dňoch sneženiu v nižších polohách priať nebude, je asi namieste si napr. povinnosť prezuť letné gumy na zimné vyriešiť čím skôr.

 

Priemerný dátum prvého sneženia na Slovensku — Zdroj: Klimaticky atlas SR

Priemerné dátumy prvej snehovej pokrývky — Zdroj: Klimaticky atlas SR

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.1.2021

Čaká nás mrazivý víkend

Predpoveď,Slovensko ǀ 14.1.2021

V piatok sa ocitneme v pôvodom arktickom vzduchu

REPORT,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.1.2021

Od začiatku Vianoc snehu výrazne pribudlo