Sneženie vystrieda slnko

9. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.1.2019 19:01
ǀ
Daniel Cibula

Akosi sa zime u nás zapáčilo. Ak ste zvedavý či bude snežiť aj najbližšie dni tak pozorne čítajte.

Slnečno, veterno a mrazivo na konci pracovného týždňa

V ďalšie dni tohto pracovného týždňa očakávame menej oblačnosti a zrážok. Zabezpečí ho postupné vypĺňanie tlakovej níže, ktorá prinášala do našej oblasti sneženie najmä v priebehu predošlých 36 hodín (utorok a v stredu). Zároveň sa postupne do našej oblasti od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu.

Zajtra, vo štvrtok, očakávame skoro jasnú až polooblačnú oblohu, na krajnom severe a západe až oblačnú oblohu s možnosťou výskytu snehovej prehánky. Pozajtra, v piatok, už len jasnú až polooblačnú oblohu len s veľmi malou šancou na slabé sneženie najmä na severe.

Slnečnú oblohu v našej oblasti zabezpečí výbežok vyššieho tlaku. Synoptická situácia na piatok 11. januára podľa – Zdroj: DWD

Teplota sa pritom bude udržiavať vo štvrtok v podobných číslach ako dnes, čiže od -5 do približne 2 °C v piatok predpokladáme, že bude po chladnom ráne o čosi chladnejšie a to od -8 do 1 °C.

Predpokladaná teplota podľa modelu Hirlam zajtra o 13:00 hod.

V piatok sa opäť objavia aj silné nočné, resp. ranné mrazy. Teplota na väčšine územia poklesne pod -5 °C a v horských oblastiach a v dolinách pôjde teplota omnoho nižšie a to až pod -15 °C. Chladné ráno pritom očakávame aj v sobotu a to najmä na strednom a východnom Slovensku.

Predpokladaná teplota v piatok o 7:00 hod. ráno podľa modelu Hirlam

V priebehu zajtrajšieho dňa nás síce už nepotrápi intenzívne sneženie ale zato nepríjemný severný vietor, ktorý bude fúkať rýchlosťou čerstvého vetra napr. na Podunajskej nížine, alebo rýchlosťou silného vetra na Východoslovenskej nížine. Tam môžu nárazy dosiahnuť až do približne 70 km/h a budú výrazne znižovať pocitovú teplotu, ktorá pôjde hlboko pod pod bod mrazu. Vietor bude spôsobovať problémy aj na cestách, kde na sypkom snehu bude tvoriť snehové jazyky a záveje. Vietor bude v piatok poobede ale slabnúť.

Predpokladaný smer a rýchlosť vetra v 10 m nad povrchom v piatok o 07:00 hod. podľa modelu Icon

Zrážky opäť cez víkend

Cez víkend opäť očakávame prechod frontálného systému od severozápadu. Opäť sa teda zamračí a na väčšine Slovenska aj rozsneží. Zrážok by však nemalo byť toľko ako pri predchádzajúcej situácii. Opäť sa budú zrážky meniť na zmiešané alebo dažďové a to najmä na juhozápade Slovenska. Zrážky pritom očakávame po oba víkendové dni. Teplotne pritom bude v sobotu od -6 do 2 °C a v nedeľu od približne -1 do 5 °C na juhozápade.

Predpokladané zrážky od soboty 01:00 hod. do 13:00 hod. podľa modelu GFS – Zdroj: Weatheronline

Otepľovanie ?

Otepľovanie by ale na začiatku budúceho týždňa nemalo pokračovať a teplota by pri obnovenom chladnom vzduchu od severozápadu mala postupne opäť klesať.

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.6.2019

Utorok s prehánkami a búrkami vo východnej polovici územia

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 14.6.2019

Cez víkend horúce počasie vyvrcholí

Európa,FOTOGRAFIE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.6.2019

Nočné svietiace oblaky