Teplé oceány.

22. 01. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 22.1.2023 20:44
ǀ
Miriam Jarošová

Na začiatku roka sa vždy objavujú informácie o tom, čo nové, čo zaujímavé a čo dôležité sa objavilo, udialo v roku minulom.

Na začiatku tohto roku sa tak objavila informácia, ktorá hovorí o vysokej hodnote teploty vody v oceánoch. A to teda vôbec nie je dobrá správa. Hovorí o tom, že množstvo vypúšťaných skleníkových plynov , ktoré sa dostali do atmosféry, zanechali už hlbokú stopu v klíme zeme.

Oceány sú schopné pojať 90% prebytočného tepla zachyteného emisiami skleníkových plynov, hrajú preto v boji proti klimatickej zmene veľkú úlohu. Pre lepšiu predstavu : oceány absorbovali v roku 2022 asi o 10 zettajoulov viac tepla ako v roku 2021, čo zodpovedá tomu, že každý človek na Zemi používa 40 fénov celý deň, každý deň.

Záznamy, ktoré sa vedú od roku 1958, ukazujú neustály nárast teploty povrchu oceánov, pričom sa po roku 1990 krivka nárastu teploty stáva strmšou.

Teplejší oceán má veľa dopadov na klímu na Zemi. Keď je teplejšia voda, tropické cyklóny majú lepšie podmienky na to, aby boli extrémnejšie. Viac vodnej pary vo vzduchu zase prispieva k intenzívnejším zrážkam , nielen čo sa mm zrážok týka, ale aj rozlohy. Sem sa dajú zaradiť aj povodne v Pakistane minulý rok, alebo teraz, terajšie januárové dažde v Kalifornii v USA. Teplejšia voda sa aj viac rozpína, čo vedie k zvyšovaniu hladiny morí a ohrozuje pobrežie a mestá na ňom ležiace.

Extrémne počasie spôsobilo minulý rok v USA 18 katastrof, ktoré stáli 165 miliárd dolárov

Výskumníci tiež analyzovali slanosť, ktorá spolu s teplotou určuje hustotu vody a je životne dôležitým motorom oceánskej cirkulácie. Index variability slanosti v oceánoch dosiahol rekordnú výšku v roku 2022, čo ukazuje na pokračujúce zosilnenie globálneho hydrologického cyklu.

Ohrievanie oceánov a vplyvy na extrémne počasie sa budú zvyšovať, kým ľudstvo nedosiahne čisté nulové emisie.

V októbri 2022 Svetová meteorologická organizácia oznámila, že atmosférická koncentrácia všetkých hlavných skleníkových plynov – oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného – dosiahla rekordné hodnoty. Šéf WMO, profesor Petteri Taalas, povedal: “Ideme zlým smerom.”

Zdroje :

https://www.theguardian.com/environment/2023/jan/11/oceans-were-the-hottest-ever-recorded-in-2022-analysis-shows

https://www.washingtonpost.com/climate-environment/2023/01/11/ocean-heat-climate-change/

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 21.9.2023

Prichádzajúca zmena počasia

AKTUÁLNĚ,SVET,SVET ǀ 21.9.2023

El Niňo

Predpoveď,Slovensko ǀ 20.9.2023

Letné počasie v septembri pokračuje

Predpoveď,Slovensko ǀ 19.9.2023

V stredu opäť krajšia “tvár” septembra