Teplota vody vo vodných nádržiach Slovenska je pomerne vysoká

24. 06. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.6.2021 13:17
ǀ
Daniel Cibula
Vodná nádrž Zemplínska šírava na východe Slovenska — Zdroj: sirava.sk

Počas dnešného dňa je na viacerých miestach dosiahnutá najvyššia teplota v doterajšom priebehu prvej vlny horúčav. Tropická teplota aspoň 30 °C sa dokonca vyskytuje aj vo vyššie položených oblastiach napr. severného Slovenska. Prepisované sú tak jednak dlhodobé rekordy maximálnej dennej teploty pre 24. jún, ale lokálne by to mali byť aj hodnoty pre mesiac jún ako celok.

Pocitová teplota je však vplyvom vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu ešte vyššia a dusné až veľmi dusné počasie zvyšuje záťaž na ľudský organizmus. Preto viacerí využívajú počas týchto dní možnosť ísť sa schladiť na kúpaliská alebo k vodným nádržiam.

Na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu sa dvakrát do týždňa aktualizuje teplota vybraných vodných nádrží na Slovensku. Deje sa tak v zásade v pondelok a vo štvrtok, v období od mája do októbra. Najvyššia je spomedzi nižšie uvedených na vodnej nádrži Teplý vrch, kde dosahuje až 28,4 °C. Veľmi teplá je s 28 °C aj Ružiná v okrese Lučenec. Trochu chladnejšie sú napr. na východe Domaša a Šírava. Najchladnejšia voda nie je na Orave, kde dosahuje 22,0 °C, ale vo vodnej nádrži Dedinky v okrese Rožňava a v Ružíne na rieke Hornád kde dosahuje 20,6, resp 19,8 °C. Už len mať voľno, ísť a schladiť sa :).

Zdroj: SVP, š.p., SHMÚ

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.7.2021

V piatok bude pokračovať tretia vlna horúčav

AKTUÁLNE,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 29.7.2021

Huby sa po lokálnych dažďoch prebúdzajú k životu

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.7.2021

Vo štvrtok bude prevažne slnečno

AKTUÁLNE,Búrkový report,Slovensko ǀ 28.7.2021

Búrkový report – 28. júl 2021