Tornádo neďaleko slovenských hraníc

09. 07. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.7.2019 18:41
ǀ
Daniel Cibula
Pohľad na nedeľňajšie tornádo pri Užhorode zachytené náhodným šoférom — Zdroj:  Youtube / Anatoliy Holyan

Potvrdené tornádo v Zakarpatskej oblasti

V nedeľu sa zakarpatskou obcou Surty, ktorá sa nachádza iba 6 km východne od slovenskej obce Veľké Slemence prehnalo tornádo. Podľa Európskej databázy nebezpečného počasia to bolo približne v čase 14:55 UTC (+/- 15 min.), čiže približne krátko pred 17 – tou. Tornádo sa vytvorilo pri veľmi silnej búrke, podľa všetkého supercele, ktorá vznikla pri prechode studeného frontálneho systému.

Zdroj: radary našej firmy (zapíname ich iba v čase búrok)

Radarová odrazivosť o 16:30 LSEČ podľa radarov SHMÚ + pravedepodobné miesto vzniku tornáda a zasiahnutá obec

Ničilo strechu za strechou

Tornádo, ktoré vidieť aj na videu nižšie zachytené náhodným okolo cestujúcim, prinieslo do tejto Zakarpatskej obce vzdialenej necelých 15 km od Užhorodu veľké škody. Množstvo strhnutých striech, pováľaných stromov a elektrických stĺpov sú dôkazom jeho sily. Je pritom zaujímavé, že to bolo len 10 km od miesta kadiaľ sa pred necelým rokom, v októbri 2018, prehnalo taktiež tornádo, ktoré zasiahlo slovenskú obec Lekárovce.

 

Zdroj: idokep.hu

Za posledný týždeň už 13-te tornádo v Európe

Tornáda nie sú až tak neobvyklý jav. Nad naším územím sa síce vyskytne tornád veľmi málo ale pri niektorých poveternostných situáciach môžu byť aj početnejšie. Za posledný týždeň od 2. júla ich bolo celkovo v Európe až 13 (podľa spomínanej datábázy) a bolo ich veľa napr. v Pobaltských štátoch.

Pohľad na výskyt tornád (červené trojuholníky) v Európe za posledný týždeň (od 2. júla) — Zdroj: európska databáza nebezpečného počasia

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.6.2020

Víkend prinesie aj slnko aj dážď

Búrky,Predpoveď,Slovensko ǀ 4.6.2020

Nasledujúce obdobie bude búrkovo veľmi aktívne

Európa,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 3.6.2020

Pred desiatimi rokmi bolo Slovensko pod vodou