Tropická búrka Krosa

15. 08. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.8.2019 14:31
ǀ
Daniel Cibula
Štvrtková snímka z družíc NASA ukazuje tropickú búrku v južnej časti Japonska — Zdroj: NASA

Japonsko sa má na pozore

Hurikánová či tajfúnová sezóna je v plnom prúde. Teploty vody v moriach sa zvyšujú a vznikajú vhodné podmienky na vznik takéhoto javu. Maximum aktivity pritom pripadá napr. pre hurikány na september. Po tajfúne Lekima, ktorý priniesol najväčšie škody na Tajwane ako aj na juhovýchode a východe Číny (zahynulo minimálne 56 ľudí) sa preháňa zaľudnenými oblasťami ďalší tajfún. Krosa stihol už zoslabnúť na úroveň tropickej búrky no aj tak, ešte aj v týchto chvíľach prináša výrazné škody do južnej časti Japonska. Vedia o tom svoje obyvatelia najmä na ostrove Kjušú či Šikoku.

Varovania pred zosuvmi a záplavami

Desiaty tajfún tohoto roku spôsobuje rušenie letov, a to aj v dopravnej špičke počas dovoleniek. Zároveň je zrušená alebo obmedzená železničná doprava na rôznych úsekoch.

Platí aj varovanie pred zosuvmi pôdy a povodňovou situáciou na riekach. Silné vetry a prívalové dažde si vyžiadali aspoň jeden život. Úrady uviedli, že najmenej 14 ľudí utrpelo drobné zranenia a muž vo veku 50 rokov si zlomil nohu. V oblasti južne od Hirošimy zachytili ​​nárazy vetra až do 126 km/h. Viac na channelnewsasia.com.

Predpokladané trasovanie a sila slabnúcej tropickej cyklóny Krosa — Zdroj: hurricanezone.net

Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín v Japonsku — Zdroj: ogimet.com

Predpoveď pohybu tropickej búrky Krosa — Zdroj: jma.go

Mohlo by vás zajímat