V piatok bude otepľovanie pokračovať

13. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 13.1.2022 12:58
ǀ
Daniel Cibula
Predpoveď synoptickej situácie na piatok, 14. januára — Zdroj: ČHMÚ

V piatok bude územie Slovenska medzi tlakovou nížou nad severovýchodnou Európou a tlakovou výšou nad Európou západnou. Spočiatku budeme dokonca v teplom sektore tlakovej níže. Od severu postúpi k večeru studený front.

V noci bude teplota najvýraznejšie klesať v oblasti Banskobystrického kraja a východného Slovenska, kde miestami klesne k -3 až -8°C. Na ostatnom území očakávame väčšinou teplotný interval 3 až -3 °C.

V priebehu dňa bude maximálna denná teplota veľmi závisieť napr. od množstvo oblačnosti a od toho, či sa dokáže studený vzduch premiešať s vrstvou teplého vzduchu nad ním. Predpokladáme, že najteplejšie bude v oblasti západného Slovenska, Spiša a v niektorých lokalitách Banskobystrického kraja kde teplota vystúpi prevažne na 3 až 9°C. Na Orave, Kysuciach, na východe ako aj na juhu stredného Slovenska môže byť miestami chladnejšie a to v rozmedzí od 3 do -2°C.

Teplota vo výške okolo 1450 m bude na úrovni okolo -1 až 5°C, teda bude ojedinele teplejšie ako pri zemi.

Prúdenie vetra bude okrem horských oblastí najvýraznejšie v Popradskej kotline a na Zamagurí, resp. v okolí Bratislavy a na Podunajskej rovine. Tu môže priemerná rýchlosť dosiahnuť do asi 35-40 km/h.

V nárazoch do asi 65 km/h. Najvyššie nárazy nad pásmom lesa ojedinele presiahnu 130 km/h.

Oblačnosti bude veľa najmä na severe a východe, kde je predpoklad na miestami zamračené počasie. Na západe, v Podtatranskej kotline ako aj v Banskobystrickom kraji, bude naopak oblačnosť miestami aj zmenšená.

Zrána sa ojedinele vyskytnú hmly. Najviac zrážok sa očakáva v oblasti Zemplína a Šariša, k večeru pri prechode studeného frontu aj v horských oblastiach a na severe Slovenska. Na severovýchode by malo snežiť aj v nižších polohách, inak by sa mali zrážky do stredných polôh miešať aj s dažďom. Úhrny zrejme nepresiahnu 5 mm.

Mohlo by vás zajímat