V piatok môže snežiť už od stredných polôh

19. 11. 2020
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.11.2020 09:41
ǀ
Daniel Cibula
Predpoveď synoptickej situácie na piatok 20. novembra — Zdroj: ČHMÚ

Situácia na Slovensku sa v noci na piatok bude meniť. Cez naše územie postúpi ďalej na východ až juhovýchod studený front, za ktorým sa ocitneme v chladnejšom prúdení vzduchu od severozápadu. Zároveň sa ku nám rozšíri okraj tlakovej výše.

V noci bude teplota klesať prevažne na 6 až 2 °C, na severozápade a v centrálnej časti Slovenska môže byť okolo 0 °C.

V priebehu dňa bude najchladnejšie v častiach Oravy, Liptova, Spiša, Zamaguria či Kysúc, kde bude okolo 2 alebo 1 °C. Na ostatnom území bude prevažne od 4 do 7, na juhu stredného Slovenska do 9 °C.

Prúdenie vetra sa zmení už v nočných hodinách na severozápadné až severné a zosilnie. Priemerné rýchlosti dosiahnu prevažne od 10 do 35, na horách aj 50 km/h.

Nárazy ojedinele, napr. v častiach Spiša, Abova alebo Dolného Zemplína okolo 50 km/h. Na horách môže krátkodobo rýchlosť vetra dosiahnuť aj nad 75 km/h. Najslabší vietor bude v závetrí Slovenského Rudohoria na juhu Banskobystrického kraja.

V noci bude prevažne zamračené. V priebehu dňa bude oblačnosť premenlivá, najmä v častiach Žilinského kraja a Záhoria až veľká.

Spočiatku bude pršať najmä na severe a v Prešovskom a Košickom kraji.

Hranica sneženia s príchodom veľmi chladného vzduchu rýchlo poklesne a ráno už môže snežiť v stredných horských polohách napr. na Orave, Kysuciach, Zamagurí alebo Liptove. Nie je vylúčené, že pri prehánkovej činnosti, ktorá sa očakáva v spomínaných lokalitách aj v priebehu dňa sa môžu snehové vločky objaviť aj pod hranicou 400 m n. m..

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.1.2021

Čaká nás mrazivý víkend

Predpoveď,Slovensko ǀ 14.1.2021

V piatok sa ocitneme v pôvodom arktickom vzduchu

REPORT,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 13.1.2021

Od začiatku Vianoc snehu výrazne pribudlo