V predchádzajúcich hodinách sa dala na mnohých miestach pozorovať polárna žiara +Fotografie

12. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 12.10.2021 15:35
ǀ
Daniel Cibula
Aurora borealis sú farebné, svetelné pásy viditeľné na obzore vo vyšších zemepisných šírkach. Tieto boli pozorované 11. októbra 2021 v Kanade — Zdroj: Fb Valerie Pond

Ako vzniká polárna žiara?

V predchádzajúcich hodinách sme mohli na mnohých miestach severnej pologule pozorovať polárnu žiaru resp. aurora borealis. Ako však takýto jav vzniká?

Hoci je Slnko od Zeme vzdialené bezmála 150 miliónov kilometrov, jeho vplyv na naše životy je nepochybne zásadný. Má napr. za následok aj vznik polárnych žiar. Na Slnku sa totiž kvôli nepravidelnostiam v jeho magnetickom poli vytvárajú slnečné škvrny, v ktorých môže dochádzať k erupciám častíc (elektrónov, protónov …). Tieto častice ako mrak slnečného vetra putujú vesmírom a môžu interagovať s magnetickým poľom Zeme, ktoré je najsilnejšie v polárnych oblastiach. Časť tohto mraku sa môže zachytiť do magnetického poľa Zeme, ktoré tieto častice stáča po špirálach k zemskej atmosfére, kde dochádza k ďalším interakciám. Ak sa tieto nabité častice pochádzajúce zo Slnka stretnú s atómami v zemskej atmosfére, dôjde k excitácii atómov a tým k ich “rozsvieteniu”.

Čo znamená excitácia? Ak sa nabitá častica zrazí s atómom, dodá mu energiu a elektróny, ktoré obiehajú okolo jadra, sa môžu presunúť na vyššiu energetickú hladinu ďalej od jadra. Tým sa dostanú do excitovaného stavu, v ktorom však dlho nevydržia a vracajú sa späť do základného stavu, pričom dôjde k uvoľneniu prebytočnej energie odpálení fotónu (častice svetla).

Podľa predpovedí by sa podmienky na jej pozorovanie mali v najbližších dňoch postupne zhoršiť a aj erupcie častíc zo Slnka by už nemali byť v najbližšom období také silné.

Na týchto odkazoch je možné nájsť predpoveď polárnych žiar — NOAANOAANASAgi.alaska

Fotogaléria

Polárna žiara zachytená v predošlých hodinách na Islande — Foto: FB Růžena Bendová

Polárna žiara v Kanade v provincii Alberta — Foto: FB Juliet Dampag Dito

Polárna žiara opäť v Kanade zachytená 10. októbra — Foto: FB Garry Chester

Nádherná aurora borealis bola zachytená v nedeľu ráno aj na Aljaške — Foto: FB PicAx Photography

Takto bola zachytená v Európe na severe Nórska v sobotu, 09. októbra — Foto: FB Polar Night Studio Яша

Polárna žiara bola dokonca pozorovaná aj na súostroví Orkneje, ktoré sú súčasťou Škótska — Zdroj: FB STV News

Ešte posledný záber — Zdroj: FB Derek Deis 4 News Now

Polárnu žiaru zachytáva aj kamera na Aljaške

 

 

 

Mohlo by vás zajímat