V tomto týždni bude počasie približne v medziach dlhodobého priemeru

21. 11. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 21.11.2022 20:46
ǀ
Daniel Cibula
Priemerný tlak vzduchu redukovaný na hladinu mora v Európe na najbližších 5 dní – Zdroj: Climate Reanalyzer

Naďalej v nevýraznej oblasti nízkeho tlaku vzduchu

Naše územie sa bude počas tohto týždňa najmä spočiatku nachádzať v oblasti nižšieho tlaku vzduchu. Až v závere preberie kontrolu nad počasím v prízemnom tlakovom poli tlaková výš, aj keď vo vyšších vrstvách atmosféry zostaneme pod vplyvom brázdy nízkeho tlaku vzduchu. Pre počasie na Slovensku to neznamená nič iné, len veľkú oblačnosť, najmä spočiatku časté zrážky a v závere týždňa na viacerých miestach hmlisté počasie.

Priemerný tlak vzduchu redukovaný na hladinu mora v Európe na najbližších 5 dní – Zdroj: Climate Reanalyzer

Teplota v medziach normálu

V poslednú novembrovú dekádu by mala dosahovať maximálna denná teplota priemerne prevažne od 3 do 8, minimálna od 3 do -2°C. Podľa analýzy teploty v Európe v najbližších 5 dňoch by mala byť oproti priemeru rokov 1979-2000 teplota približne v medziach dlhodobého priemeru s malými odchýlkami na severe do záporných a na západe naopak do kladných hodnôt. Výrazne však môžu do tejto charakteristiky zasiahnuť hmly a nízka oblačnosť, ktoré môžu lokálne ešte znížiť priemernú teplotu.

Anomália teploty na najbližších 5 dní podľa modelu GFS pre Európu. Na území Slovenska by malo byť v porovnaní s rokmi 1979-2000 na severovýchode chladnejšie a na juhozápade teplejšie ako zvyčajne – Zdroj: Climatereanalyzer

Zrážok najviac v stredu

Aj z pohľadu zrážok by mal byť tento týždeň, podľa nižšie uvedenej analýzy z dát Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, aj zrážkovo v medziach normálu. Dopomôžu tomu najmä zrážky, ktoré budú prichádzať v spojení s tlakovou nížou nad Talianskom, a to už v utorok večer a najmä v stredu a čiastočne aj vo štvrtok. Pršať, od stredných, na severe prechodne už od nižších polôh snežiť, bude na viacerých miestach. Ojedinele môže spadnúť aj viac ako 20 mm, na horách lokálne približne 20 cm snehu. Slabé zrážky sa však očakávajú následne aj v piatok a cez víkend, kde hrozí potencionálne aj tvorba poľadovice.

Anomália zrážok podľa modelu ECMWF na týždeň 21.-27. novembra – Zdroj: OMSZ

Predbežne by však podľa dlhodobých predpovedí mohli ďalšie výdatnejšie zrážky vyskytnúť na začiatku decembra.

Predpoveď počasia na najbližších 15 dní podľa modelu GFS pre Bratislavu – Zdroj: wetterzentrale

Predpoveď počasia na najbližších 15 dní podľa modelu GFS pre Poprad – Zdroj: wetterzentrale

Mohlo by vás zajímat