Veterné počasie v predchádzajúcich dňoch

26. 10. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 26.10.2018 12:54
ǀ
Daniel Cibula

Silno veterno

Keďže prúdenie vzduchu sa snaží vyrovnávať rozdiel medzi časťami zeme kde je rozdielny tlak, tak práve na miestach s veľkým rozdielom tlaku je prúdenie najsilnejšie. Takáto situácia bola práve v predchádzajúcich dňoch. Nad Severovýchodnou časťou Európy sa nachádzala veľmi hlboká tlaková níž a nad Britskými ostrovmi zase mohutná tlaková výš. Medzi nimi a práve nad našim územím či územím Poľska bolo preto v predchádzajúcich dňoch veľmi veterno.

Synoptická situácia pre stredu 24. október

Ako silný bol vietor

Fúkať začalo už v utorok večer. Tam už do našej oblasti postúpil studený front. Najvyššie nárazy boli zaznamenané na západe krajiny práve v noci z utorka na stredu. Napr. Bratislava – letisko dosiahol rýchlosť vetra 34,5 km/h a v náraze až 86,5 km/h. Veľké nárazy boli aj v staniciach Bratislava – Koliba, Nitra či Hurbanovo a to nad 75 km/h. V stredu fúkalo najsilnejšie na východe Slovenska. Najsilnejší náraz zo synoptických staníc bol nameraný v nižších polohách v Milhostove pri Trebišove a to rýchlosť 100,9 km/h.

Ak sa však pozrieme na naše hory a nad hranicu lesa, tak najsilnejší vietor bol zaznamenaný v utorok večer na Chopku kde to bola rýchlosť 65,6 v náraze až 144,1 km/h. Lomnický štít sa tiež nedal zahanbiť nárazovou rýchlosťou 136,9 m/h.

Rýchlosť vetra v predchádzajúcich dňoch na jednotlivých synoptických staniciach

V ďalších dňoch

Vietor už v priebehu dnešného dňa veľmi zoslabol. Dnes, teda v piatok očakávame, že vietor bude slabý nanajvýš mierny a pritom teplý júžný. Južné prúdenie zostane aj v ďalších dňoch s tým rozdielom, že v priebehu zajtrajšieho dňa, teda soboty,  bude ešte prechodne na Záhorí a západe krajiny aj severozápadný. V nedeľu vietor mierne zosilnie. a bude fúkať rýchlosťou 10 až 30 v nárazoch okolo 50 km/h. Výnimku tvoria len hrebene hôr kde bude stále pokračovať búrlivý vietor až víchrica.

Zdroj: ogimet.com

 

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,Svet ǀ 17.1.2019

Teplo a zima

REKORDY,REPORT,SVET,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 16.1.2019

Opätovné teplotné zhodnotenie roku 2018

AKTUÁLNE,Slovensko ǀ 14.1.2019

Sever opäť lokálne aj s intenzívnym snežením

REPORT,STATISTIKA,SVET,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 12.1.2019

Zhodnotenie nebezpečných javov počasia v Európe v roku 2018