Víkend bude teplý aj s prehánkami a búrkami

9. 8. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 9.8.2019 14:13
ǀ
Daniel Cibula
V Bratislave v priebehu takto slnečno nezostane po celý víkend — Zdroj: idokep a meteopress

Sobota

Predpoveď synoptickej situácie na sobotu 10. augusta — Zdroj: ČHMI

V sobotu do našej oblasti bude vrcholiť prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu. Zároveň do našej oblasti postúpi frontálna oblačnosť spojená najskôr s teplým a následne aj studeným frontom. Teploty dosiahnu od 28 do 34, iba ojedinele bude aj chladnejšie.

Spočiatku to bude s prúdením vetra z južných smerov. Neskôr by sa malo prúdenie meniť na severozápadné a najmä pri búrkovej činnosti výrazne zosilnieť.

Zrána a doobeda preto bude jasno až polojasno. Najskôr to bude vysoká a stredná oblačnosť. Od severozápadu bude oblačnosti postupne pribúdať. Zrážky by sa mali vyskytnúť najmä podvečer a v noci. Zrážková činnosť začne už o nejakej 15:30 hod. a mala by sa sústrediť do západnej a severnej časti územia.

Vyskytnú sa pri nej aj búrky. Najskôr na čiare konvergencie a neskôr aj na samotnom fronte. Budú sprevádzané aj silnejšími prejavmi ako krupobitie, či lokálne aj prívalové zrážky. Model ich predikuje v najväčšej pravdepodobnosti do severných regiónov.

Nedeľa

Predpoveď synoptickej situácie na nedeľu 11. augusta — Zdroj: ČHMI

V nedeľu cez naše územie bude postupovať zvlnený studený front. Za ním sa prechodne ochladí. Teplota aj tak vystúpi až na tropické hodnoty. Na severe by to malo byť síce niečo málo nad 23 °C ale na juhu sa dostaneme až do 32 °C. Záleží aj na množstve oblačnosti.

Prúdenie vzduchu bude prevažne slabé severozápadné. Pri búrkach zosilnie.

Zrážková činnosť by sa mala sústrediť do nočných a doobedných hodín. Poobede by malo spŕchnuť len ojedinele. Pri búrkach sa však očakávajú aj výraznejšie úhrny a môže sa vyskytnúť aj krupobitie. Oblačnosti bude vo podvečerných hodinách výrazne ubúdať.

Búrková činnosť sa očakáva najmä v oblasti severovýchodu krajiny, čiže v Prešovskom kraji.

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko ǀ 14.11.2019

V piatok nás čakajú teploty do 16 °C

REPORT,Slovensko ǀ 13.11.2019

Vo štvrtok už zrážky ustanú

AKTUÁLNE,Európa,REPORT ǀ 12.11.2019

V Stredomorí vznikol medikán

REPORT,Slovensko ǀ 12.11.2019

V stredu náš čaká opäť aj výdatný dážď