Vo štvrtok bude veľmi teplo, poobede sa vyskytnú intenzívne búrky

11. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 11.5.2022 12:57
ǀ
Daniel Cibula
Predpoveď synoptickej situácie na štvrtok, 12. mája – Zdroj: ČHMÚ

Vo štvrtok bude počasie na Slovensku ovplyvňovať studený front. Ten začne v brázde nízkeho tlaku vzduchu v priebehu popoludnia prechádzať aj naším územím, ale ešte pred ním k nám vyvrcholí prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu.

V noci bude teplo. Minimá dosiahnu 15 až 9, v údoliach bude lokálne do 7°C. Na Záhorí môže byť dokonca ešte teplejšie.

V priebehu dňa zrejme zaznamenáme prvý tropický deň, teda deň s maximom aspoň 30°C. Takto teplo môže byť hlavne na Podunajskej nížine, ale nie je vylúčené, že aj na juhu stredného alebo východného Slovenska. Lokálne dokonca až 31°C. Na severe bude ojedinele okolo 24°C, ale aj to bude na túto ročnú dobu veľmi teplé počasie.

Vo výške okolo 1500 m n. m. bude až okolo 14°C.

Vietor bude južný až juhozápadný, v priebehu popoludnia postupne až západný s priemernou rýchlosťou zväčša do 25-30 km/h.

Nárazy dosiahnu ojedinele až do 45 km/h. To však nehovoríme o búrkach kde môžu nárazy dosiahnuť až okolo 70 km/h.

Spočiatku bude oblačnosti málo. V priebehu popoludnia sa ale s nástupom prehánok a búrok miestami prechodne zamračí.

Prehánky a búrky môžu byť veľmi intenzívne. Asi najviac by sa ich malo vyskytnúť v severnej a východnej polovici Slovenska, kde sa vyskytnú miestami. Menšia šanca na búrku je aj na Podunajskej nížine a v okolí Bratislavy.

Búrky budú podľa súčasných predpokladov veľmi silné. Index CAPE, ktorý nám podáva informáciu o energii, ktorá sa môže potencionálne nad daným miestom uvoľniť, bude dosahovať celkom vysoké hodnoty. Lokálne bude na hodnotách až nad 1600 J/kg.

Ojedinele sa dokonca nedá vylúčiť vytvorenie supercely, teda rotujúcej búrkovej bunky s dlhou životnosťou a nebezpečnými prejavmi.

Zvýšený bude dokonca aj “significant tornado parameter”. Dôležité ale je, že búrky môžu priniesť aj väčšie krúpy.

 

 

Mohlo by vás zajímat