“Všehochuť” počas prvého zimného víkendu

01. 12. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 1.12.2023 16:54
ǀ
Samuel Bacák

Sobota

Počasie u nás v sobotu ovplyvní tlaková níž presúvajúca sa zo severného Jadranu cez našu oblasť ďalej smerom na severovýchod. Vzhľadom k polohe tejto tlakovej níže a výrazného teplotného rozhrania nás čaká pomerne pestrá škála zimného počasia.

Predpoveď synoptickej situácie na sobotu, 2. decembra – Zdroj: metoffice.gov.uk

Podobne ako v piatok, aj v sobotu očakávame tekuté, tuhé aj zmiešané zrážky, ktoré sa vyskytnú na mnohých miestach. Najskôr ale bude prevažovať dážď, najmä na juhu a východe. Potom začne hranica sneženia od severozápadu územia klesať postupne do nižších polôh.

Predovšetkým na severe Oravy a Kysúc môže spadnú za celú sobotu aj viac ako 20 cm snehu. Snežiť začne v priebehu dňa aj na krajnom západe.

Rátať musíme miestami, najmä na Spiší, Šariši či Zamagurí aj s mrznúcimi zrážkami, treba byť preto stále opatrní aj na cestách.

Ďalším nebezpečným javom by mali byť aj snehové jazyky a záveje. Tie sa budú tvoriť vplyvom vetra, ktorý sa postupne rozfúka od severozápadu a dosiahne rýchlosť do 30 – 40, v nárazoch okolo 60 km/h, na horách aj viac.

V noci teplota klesne na 3 až -2 °C.

Maximálna denná teplota dosiahne -1 až 4 °C, na juhovýchode ojedinele do 6 – 8 °C.

Nedeľa

V nedeľu sa k nám od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Po jeho prednom okraji budeme v prúdení studeného, pôvodom arktického vzduchu.

Predpoveď synoptickej situácie na nedeľu, 3. decembra – Zdroj: metoffice.gov.uk

Miestami, hlavne na severe a východe bude snežiť, v noci na nedeľu to môže byť na juhovýchode spočiatku aj dážď so snehom. Bude prevažne oblačno, na severe a východe spočiatku až zamračené.

V noci a v prvej polovici dňa sa ešte stále môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Severný až severozápadný vietor bude fúkať rýchlosťou do približne 40, v nárazoch spočiatku okolo 60 km/h. Na horách to bude prudký až búrlivý vietor.

Čaká nás mrazivá noc s teplotami od -1 až do -6 °C, v dolinách do -9 °C.

Počas dňa vystúpi teplota len na -6 až -1, na juhu ojedinele do 1 °C. Vplyvom vetra môže byť pocitová teplota ešte nižšia.

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.2.2024

Horúca bodka za februárom

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.2.2024

Horúci stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.2.2024

Mimoriadne teplý prechod zimy do jari

Predpoveď,Slovensko ǀ 25.2.2024

Aj v prvý deň nového týždňa bude oblakov viac