Vyčínaním prírody sužované Japonsko

11. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.9.2018 18:02
ǀ
Daniel Cibula

Obyvatelia Japonska si tento rok od vyčíňania počasia na dlhší čas ani nemôžu oddýchnuť. Najskôr obrovské záplavy, neskôr ukrutné horúčavy, pred týždňom ničivý tajfún a najnovšie veľmi silné zemetrasenie.

Záplavy

Trvanie: Od 5. júla približne týždeň

Husté lejaky začali bičovať západné Japonsko. Rekordné zrážky vyvolali záplavy a zosuvy bahna a pôdy, ktoré ničili a zasypávali domy v rozľahlej oblasti. Väčšinu mŕtvych z vyše 170 zaznamenali v Hirošime a okolí.  Mimoriadne postihnuté bolo mesto Kurašiki, kde stúpajúca rieka pretrhla hrádzu a voda sa tak prehnala cez obytné štvrte. Zahynulo tam vyše 40 ľudí.

Do pátrania po obetiach sa zapojilo desaťtisíce záchranárov a ďalších pracovníkov i dobrovoľníkov ktorí prehľadávali trosky a snažili sa nájsť nezvestných ľudí.

Horúčavy

Trvanie: Od druhej polovice júla až do začiatku augusta

V meste Kumagaja severne od Tokia zaznamenali dosiaľ vôbec najvyššiu nameranú teplotu v Japonsku – rekordných 41,1 stupňa Celzia. Teploty sa nad 40 stupňov Celzia po prvý raz namerali aj v centre samotného Tokia.

Miestna meteorologická služba, podľa BBC vyhlásila stav prírodnej katastrofy a varovala pred pretrvávajúcimi “neslýchanými teplotami” vo viacerých oblastiach. V Japonsku hospitalizovali s úpalom vyše 22 000 ľudí, z ktorých podľa zdravotníkov takmer polovicu tvorili osoby v pokročilom veku.

Tajfún

Trvanie: Od 2. do približne 5. septembra

Pred týždňom obyvateľov Japonska pripravil o pokoj tajfún Jebi (pozn. čítaj Džebi). Zasiahol najmä západ Japonska a priniesol silné zrážky. Narušil pozemnú aj leteckú dopravu ale zrušil aj dodávku elektriny do desaťtisícov domácností. Prírodný živel si vyžiadal najmenej osem obetí a 150 zranených, informovala štátna televízia NHK. Voda zaplavila hlavné regionálne medzinárodné letisko Kansai, úrady zrušili viac ako 700 domácich letov a obmedzili tiež prevádzku rýchlovlakov z Osaky do Hirošimy.

Jebi sa prehnal hlavným ostrovom Honšu a smeroval ďalej k Japonskému moru. Bol najsilnejším tajfúnom, aký zasiahol Japonsko od roku 1993.

Pohľad na tajfún Jebi  a na to čo povičíňal 

Zemetrasenie

Trvanie: 6. septembra nadránom (2:57 SELČ)

Zemetrasenie s magnitúdov 6,7 Richterovej stupnice, ktorého epicentrum sa nachádzalo východne od mesta Tomakomai, prinieslo štvrtok do tejto oblasti mnohé, hlavne materiálne škody. Takmer tri milióny japonských domácností zostali bez elektriny, zranenia nezlučiteľné zo životom utrpelo minimálne 35 ľudí a približne 600 ľudí bolo zranených, informovala agentúra DPA podľa Japonských médií.

Ničivé boli aj zosuvy pôdy, ktoré vznikli bezprostredne zo zemetrasením napr. v meste Atsuma. Zemetrasenie pozastavilo na mnohých miestach cestnú, železničnú ale aj leteckú dopravu a státisíce ľudí vo svojich domoch zostali bez elektriny. Japonská vláda zriadila krízový štáb, ktorá vyhodnotila situáciu a koordinovala záchranné a pátracie práce, do ktorých sa zapojilo približne 40 000 ľudí.

Video o zemetrasení

 

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 18.4.2019

Piatok slnečno a veľmi teplo

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 17.4.2019

Štvrtok s pokojným a teplým počasím

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 16.4.2019

Streda so zväčšenou oblačnosťou a občasným dažďom

AKTUÁLNE,REPORT,Slovensko ǀ 15.4.2019

Ovocinári a záhradkári sa majú na pozore!!!