Zimný týždeň

04. 12. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 4.12.2023 14:49
ǀ
Daniel Cibula

Naďalej chladno

Počas predchádzajúceho víkendu sa nad oblasťou Slovenska stretala veľmi chladná a veľmi teplá vzduchová hmota. Následkom bolo rôznorodé skupenstvo zrážok, ktoré v niektorých lokalitách Slovenska vyústilo do nebezpečného mrznúceho dažďa a tvorby silnej poľadovice. Na začiatku týždňa sa naopak situácia upokojila a v pôvodom arktickom vzduchu teplota v dolinách klesala až k -18°C. V chladnom vzduchu by sme mali zotrvať aj v ďalších dňoch, aj keď sa bude postupne mierne otepľovať.

Teplotná anomália v Európe na tento týždeň – Zdroj: Többhetes európai anomália – Előrejelzés – met.hu

Pridá sa aj sneženie

Nasledujúce noci už ale také výrazné mrazy sprevádzať nebudú. Dôvodom bude aj frontálna oblačnosť, ktorá bude pokrývať naše územie prakticky až do noci zo štvrtka na piatok. Postupne sa pridajú aj samotné zrážky, ktoré budú asi najvýraznejšie v noci na stredu, ale prakticky aj v stredu cez deň a vo štvrtok. Hranica sneženia bude ešte stále v nižších polohách a preto je predpoklad na vytvorenie súvislej snehovej pokrývky aj v oblasti Podunajskej nížiny, kde zatiaľ sneh prakticky takmer všade chýba.

Predpokladaný prírastok snehu počas stredy z pohľadu modelu ICON

Záver s neistým oteplením a zmenou prúdenia

V závere týždňa sa však očakáva pozvoľné oteplenie minimálne na úroveň dlhodobého normálu. Dôvodom bude silnejšie západné, oceánske prúdenie, ktoré by malo postupne prevážiť v celej strednej Európe. V týchto chvíľach je však predpoveď ešte veľmi neistá a nie je vylúčené, že toto chladné obdobie bude s krátkym prerušením pretrvávať aj v ďalšom týždni. Zatiaľ sa s väčšou istotou dá predpokladať iba to, že v piatok a v sobotu by sa zrážky takmer vôbec vyskytovať nemali a pribudnúť by mali následne v nedeľu.

Ansámblová predpoveď zrážok pre Poprad. Podľa modelu ECMWF by mali byť zaznamenané zrážky v stredu a v piatok a následne až v nedeľu – Zdroj: ECMWF | Charts

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.2.2024

Horúca bodka za februárom

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.2.2024

Horúci stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.2.2024

Mimoriadne teplý prechod zimy do jari

Predpoveď,Slovensko ǀ 25.2.2024

Aj v prvý deň nového týždňa bude oblakov viac