Príroda dokáže priniesť veľa radosti, ale aj veľa problémov a žiaľu. Dnes si pripomíname 100 rokov od pádu najväčšej a najtragickejšej lavíny v dejinách Slovenska.
6.februára 1924 v neskorých večerných hodinách, približne o 20.30 hod., niekde sa dá nájsť aj čas 21.30 hod, sa na Starých Horách, v osade Rybô, spustila veľká lavína. Padala zo svahov Krížnej , zasypala 22 ľudí, zahynulo 18 ľudí, 15 z nich boli deti. Spadlo pri nej asi 2 400 000 metrov kubických snehu, ktorý mal hmotnosť asi 600 000 ton. Táto masa snehu vyvinula veľký tlak a spôsobila veľké materiálne škody v lesoch. Odhaduje sa, že sa pohybovala rýchlosťou približne 50 m/s. Sneh z tejto lavíny sa topil 3 roky.
Lavíny v tomto kúte Slovenska ale nie sú nezvyčajné. Svedčia o tom aj dobové kroniky. Kronika obce Staré Hory spomína aj lavínu zo 17. marca 1751, ktorá spadla v tej istej lokalite. Zabila 10 ľudí, zničila 8 domov a zahynulo 53 kusov dobytka.
Obe lavíny spadli z odlesnených a strmých svahov Krížnej.
Lavína z roku 1924 bola naozaj nezvyčajná a tragická. Problematika lavín v horskom prostredí sa tak stala vážnou témou do diskusie. Najskôr sa protilavínová ochrana budovala v okolí spomínanej osady, dialo sa tak v 50. rokoch minulého storočia.
Druhá lavínová tragédia , v r. 1956, vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách, dala podnet na systematickejší záujem o lavínovú problematiku. Išlo najmä o to, ako zistiť, že sú poveternostné a snehové podmienky na vznik lavín. Prvá lavínová pozorovacia stanica vznikla na Chopku pri meteorologickej stanici.
V 60. rokoch minulého storočia, po ďalšej lavínovej katastrofe v r. 1968, sa pristúpilo k vybudovaniu špecializovaného pracoviska lavínovej prevencie pre celé Slovensko – pracovisko začínalo v Jasnej, v súčasnej dobe sídli v Liptovskom Hrádku.
Organizácie, ktoré vydávajú upozornenia na lavínové nebezpečenstvo, sú v mnohých krajinách Európy. V r. 2017 bolo podpísané Memorandum o porozumení medzi Európskymi lavínovými službami. Hlavným cieľom je výmena skúsenosti a nápadov, prevádzkových postupov. Všetko vedie k jednému cieľu-urobiť predpovede lavínového nebezpečenstva včas a tak, aby sa turisti v horách cítili bezpečne.
V súčasnej dobe informácie o možnom lavínovom nebezpečenstve sú dostupné viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie je zájsť na stránku hzs.sk, kde je podľa horských masívov popísané možné nebezpečenstvo vzniku lavín. Je tam vysvetlená poveternostná situácia, jej prognóza a aj prognóza možného lavínového nebezpečenstva na ďalšie dni. Aj mnohé mapové portály poskytujú takúto informáciu. Záleží iba na návštevníkovi hôr, čo použije, aby lepšie spoznal podmienky v horách, do ktorých ide.
zdroje:
https://skitourguru.com/clanek/332-ryb-najtragickejsia-lavina-na-slovensku