10.júla 2023 to bolo už 110 rokov, čo v Death Valley, v USA, namerali teplotu vzduchu 56,7°C. Do dnešných dní je táto hodnota zaznamená v archíve WMO ako najvyššia maximálna teplota vzduchu nameraná na Zemi.
Ale… pochybnosti o tom, či je táto teplota získaná tým správnym spôsobom, pretrvávajú. Prečo vlastne takéto pochybnosti stále sú? A treba priznať, že nie sú nové.
Trochu histórie na zopakovanie si veci. V roku 2021 WMO prostredníctvom svojej komisie preverila a zrušila teplotu 58°C z El Azíza v Líbyi, z roku 1922, a tak sa najteplejším miestom na Zemi stala Kalifornia, jej lokalita známa ako Ranč Greenland. Lenže sú tu takí odborníci, ako napr. Wiliam T. Reid, geograf a klimatológ, ktorý sa už viac ako 30 rokov venuje štúdiu klímy v tomto kúte USA.
Na základe jeho výskumu sa dá naozaj veľmi vážne pochybovať o tom, že hodnota takmer 57°C bola nameraná správnym spôsobom. Tento „pátrač“ po pravde o najvyššej teplote predpokladá, že za vysokú teplotu v tomto mieste Zeme môžu veľmi špecifické prírodné podmienky, čo dokladuje napr. aj tým, že lokality v okolí sú oveľa chladnejšie.
On ale nie je jediný, kto pochybuje či pochyboval. Jedna z prvých námietok k nameranej vysokej teplote z Death Valley prišla už v r 1949. Vtedy sa Dr. Arnold Court domnieval, že vysoká teplota vzduchu mohla byť spôsobená piesočnou búrkou, ktorá mohla prehriaty piesok dostať až k búdke a ovplyvniť tak teplotu vzduchu.
Či už tak, alebo onak, WMO naďalej pokladá teplotu 56,7°C z roku 1913 za najvyššiu maximálnu dennú teplotu nameranú na celej zemeguli. Ale zároveň WMO dodáva, že keď sa objavia nové skutočnosti, bude sa legitimitou záznamu teploty zaoberať.
Zdroje:
https://www.kpbs.org/news/2013/jul/15/doubts-cloud-death-valleys-100-year-heat-record/
https://stormbruiser.com/chase/2020/11/23/death-valleys-134f-record-temperature-study-part-one/