
Posledné roky trápi Európu čoraz častejší výskyt až rekordných vĺn horúčav a extrémne prejavy počasia, ktoré upozorňujú na rastúci vplyv klimatickej zmeny. Tieto udalosti zdôraznili naliehavú potrebu prispôsobiť sa novým podmienkam a pripraviť sa na ich dôsledky.
Klimatická zmena citeľne ovplyvňuje poľnohospodársku výrobu v Európe a prognózy naznačujú, že tento trend bude pokračovať niekoľko dekád. Výkyvy teplôt, zmeny v úhrne zrážok a čoraz častejšie extrémne prejavy počasia znižujú výnosy plodín a produktivitu hospodárskych zvierat. V južných regiónoch Európy to môže viesť až k opúšťaniu poľnohospodárskej pôdy, ktorá sa pre meniace sa klimatické podmienky stáva nevyužiteľnou.
Klimatické faktory zároveň vplývajú na prístup k vode, čo ovplyvňuje nielen zavlažovanie, ale aj napájanie zvierat, spracovanie úrody či jej dopravu a skladovanie. V krátkodobom horizonte síce môže poľnohospodárstvo na severe Európy profitovať z dlhších vegetačných období a priaznivejších podmienok pre niektoré plodiny, no dlhodobé dôsledky sú menej optimistické. Nedostatok vody, horúčavy, intenzívne zrážky spôsobujúce eróziu pôdy a ďalšie extrémne javy pravdepodobne povedú k poklesu výnosov naprieč celým kontinentom.
Adaptácia je nevyhnutná, a práve o to sa pokúšajú napríklad francúzski vinári.
Zmena vo francúzskom poľnohospodárstve: Vinári nahrádzajú vinič aloe vera v reakcii na sucho
V súčasnosti, v reakcii na klimatické zmeny, začínajú francúzski vinári na juhu krajiny, experimentovať s novými plodinami, aby sa prispôsobil čoraz častejším suchám. Rozhodli sa vysadiť aloe vera, rastlinu pôvodom z aridných oblastí, a nedávno zozbierali prvú úrodu. Skúsili aj rôzne iné aromatické rastliny, ako sú tymian, rozmarín, oregano, šalvia a levanduľa. Dve z nich sa ukázali ako najvhodnejšie – aloe vera a rozmarín. Rozhodli sa pre Aloe vera , ktorá je rentabilná a oveľa menej náročná na vodu ako vinič. Potrebuje o päťdesiat až stokrát menej vody, čo predstavuje obrovskú výhodu. Okrem toho je to rastlina, ktorá nevyžaduje pesticídy. Tento región čelí suchu, ktoré pretrváva už niekoľko rokov, a hoci občasné dažde, ojedinele prekračujú priemerné hodnoty, situácia sa nezlepšila

Obr, 1. Aloe vera
Podzemné vody na nízkej úrovni
Miestni odborníci tvrdia že hladiny podzemných vôd sú v tejto oblasti stále veľmi nízke a nepredpokladá sa, že by sa v najbližších mesiacoch výrazne zvýšili, a to aj pri dažďivejšom scenári.
Pomoc od vlády? Plán na odstránenie vinohradov
V rámci vládneho plánu, ktorý bol spustený v októbri minulého roka, sa plánuje odstránenie až 5000 hektárov vinohradov v departemente Aude (z celkových 27 500 hektárov po celej Francúzsku). Na ich miesto sú niekedy vysádzane pistáciovníky, olivovníky alebo karobovníky, ktoré majú v budúcnosti žiť v symbióze s viničom.
Budú aj naši poľnohospodári čeliť nevyhnutnej adaptácií?
So suchom a aj horúcim počasím sa čoraz častejšie stretávame aj na našom území. Nedávne horúce počasie, mimoriadny deficit zrážok a celkovej vlahy zjemnili trvalejšie zrážky, no stále je to málo. Podľa Obr.1 môžeme usúdiť, že sucho sa v súčasnosti naďalej vyskytuje takmer na celom území a na východe krajiny sú viaceré oblasti s výnimočným až extrémným suchom. Z toho môžeme usúdiť, že adaptácia aj našich poľnohospodárov bude nevyhnutná.

Obr.1 Odchylka pôdnej vlhkosti. Zdroj Intersucho.
Preto Európska komisia uverejnila dokument „Stratégia EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy“ už v apríli 2013, kde sú vypracované jednotlivé ciele a aj postup ako ich dosiahnúť.
Stratégia má tri hlavné ciele:
- Podpora činnosti členských štátov: podnecovanie všetkých členských štátov, aby prijali komplexné stratégie a vyčlenili finančné prostriedky na budovanie kapacít na adaptáciu a prijímanie opatrení.
- Opatrenia na úrovni EÚ na zvyšovanie „odolnosti voči zmene klímy“: ďalším podporovaním adaptácie v kľúčových zraniteľných odvetviach, akými sú poľnohospodárstvo, rybolov a politika súdržnosti, s cieľom zabezpečiť odolnejšiu infraštruktúru Európy a podporovať využívanie poistenia proti prírodným katastrofám.
- Podpora informovaného prijímania rozhodnutí vypĺňaním medzier v znalostiach o adaptácii a ďalším rozvíjaním Európskej platformy pre adaptáciu na zmenu klímy.
Záver
Adaptácia a inovácia poľnohospodárstva na klimatické zmeny je nevyhnutná, a to si vyžaduje inováciu a flexibilitu. Kým tradičné vinárstvo ale aj iné odvetvia čelí výzvam, ako je nedostatok vody, sucho, rastliny ako napríklad aloe vera ponúkajú nádej na udržateľnú a ekonomicky výhodnejšiu budúcnosť pre poľnohospodárov v regiónoch zasiahnutých suchom ale bude nám to do budúcna stačiť?
Zdroj:
https://www.agroporadenstvo.sk/index.php?pl=295&article=2749
https://www.eea.europa.eu/sk/articles/adaptacia-na-klimaticku-zmenu-je