
Takmer celý zoznam mien
Atlantická hurikánová sezóna začala 1. júna a trvala do 30. novembra. V tomto období tu vzniká drvivá väčšina tropických cyklón. Podľa predpovedí Národného úradu pre oceán a atmosféru malo byť pomenovaných 17-24 tropických búrok (rýchlosť vetra 63 km/h a vyššia), z toho 8-13 hurikánov (119 km/h a vyššia) a 4-7 veľmi silných hurikánov (178 km/h a vyššia). Môžeme skonštatovať, že sa vyvinulo 18 tropických búrok, z toho 11 hurikánov a 5 veľmi silných hurikánov, čo presne spadá do predikcií. Priemerne sa za rok vyvinie 14 tropických búrok, z toho 7 hurikánov a 3 veľmi silné hurikány, to znamená, že ich v tomto roku bol nadpriemer. Stalo sa to aj napriek tomu, že suchý saharský vzduch zabránil rozvoju búrok uprostred leta.

Obr. 1: Zoznam 21 mien pre tropické cyklóny v Atlantiku. Prečiarknutých je 18 reálne použitých. Zdroj: NOAA
5 hurikánov zasiahlo kontinentálnu časť Spojených štátov amerických. Poďme si teraz pripomenúť tie, ktoré sa do histórie zapísali asi najviac.
Beryl
Hneď v úvode sezóny prekvapil rekordne rýchly vývoj hurikánu 5. kategórie. Beryl zosilnel na 4. kategóriu 30. júna a 1. júla už dosiahol kategóriu najvyššiu. To sa ešte nikdy predtým v tak skorej fáze sezóny nestalo. Pri presune cez oblasť Malých Antíl spustošil napr. oblasť Grenady a Barbadosu, vzápätí sa presunul cez Karibské more k polostrovu Yucatán a nad Mexický záliv. Aj pri vstupe na pevninu USA dopomohol k vytvoreniu 68 tornád, na ktoré bolo vydaných až 201 varovaní, čo bol taktiež rekord.

Obr. 2: Rýchlosť vetra zaznamenaná pri tropickej cyklóne Beryl. Oranžovou je od 63 do 119 a červenou nad 119 km/h. Zdroj: NOAA
Helene
Ďalším hurikánom stojacim za zmienku je Helene. Pevninu USA zasiahol 26. septembra ako hurikán 4. kategórie. Tropická cyklóna zo sebou priniesla prívalové zrážky a následné povodne v oblastiach štátov Georgia, Južná, či Severná Karolína, Alabama a Florida, – v južnej časti Apalačských vrchov. V kombinácii so silným nárazovým vetrom sa z neho stal najsmrteľnejší hurikán, ktorý postihol USA od hurikánu Katrina v roku 2005. Ak berieme do úvahy celý Atlantik, tak to bola v tomto zmysle najhoršia štatistika od hurikánu Maria v roku 2017, ktorý sa prehnal oblasťou Portorika. Najviac obetí bolo hlásených zo Severnej a Južnej Karolíny. Podľa oficiálnych údajov ich bolo 234 a výška škôd bola viac ako 120 miliárd amerických dolárov. Pri tomto hurikáne vôbec prvýkrát predpovedalo Národné Hurikánové Centrum, že sa z neho stane hurikán minimálne 3. kategórie ešte predtým ako vznikol.
Milton
O približne 2 týždne neskôr vznikol v Mexickom zálive hurikán Milton. Pri ňom bola nečakaná hlavne jeho intenzifikácia. Len za 12 hodín zosilnel z hurikánu 1. až na hurikán 5. kategórie s maximálnou priemernou rýchlosťou vetra 285 km/h. Rovnako rýchlo v ňom klesal aj tlak, ktorý dosiahol 897 hPa, a v atlantickom rebríčku sa v tomto ukazovateli zaradil na piate miesto. Hranica 900 hPa bola podkročená prvýkrát od roku 2005. Oblasť Floridy zasiahol ako hurikán 3. kategórie a škody tu spôsobilo najmä 46 tornád, ktoré sa vytvorili ešte predtým, ako so svojim okom postúpil nad pevninu. Zároveň bol celkovo druhým najintenzívnejším hurikánom aký sa kedy vyvinul v Mexickom zálive.
Video: Prehľad Atlantickej hurikánovej sezóny 2024 z pohľadu NOAA.
Rekordne teplé moria
Podľa štúdie, ktorá bola zverejnená len nedávno bolo dokázané, ako zvýšená povrchová teplota morí a oceánov, vyvolaná globálnym otepľovaním, viedla k zmenám v intenzite hurikánov. Konkrétne až 84 % z tých, ktoré sa vyvinuli v rokoch 2019 – 2023, dosiahli až výraznú zmenu. Hurikány boli počas týchto sezón v priemere až o 30 km/h silnejšie, ako by boli vo svete bez zmeny klímy. Potvrdilo sa to aj pre tento rok. Všetkých 11 hurikánov v roku 2024 zosilnelo o 14 až 45 km/h. Okrem toho sa aj povrchová voda oteplila až o 1,4 °C. To výrazne zosilnelo aj najsilnejšie hurikány spomínané v článku. Nebyť globálneho oteplenia by ich intenzita na Saffir-Simpsonovej škále poklesla o 1 stupeň a napr. pri hurikáne Milton by to bola rýchlosť vetra nižšia až o 37 km/h.

Obr. 3: Ocean Heat Content – množstvo energie uskladnenej v určitom objeme oceánu – v tomto prípade Atlantického oceánu v páse od približne 10 po 20 ° s. z. š. K 4. decembru bola ešte stále rekordne vysoká. Údaje sú od roku 2013 do roku 2024. Zdroj: Ocean Heat Content
Zdroje:
https://www.nesdis.noaa.gov/news/2024-atlantic-hurricane-season-wraps
https://bmcnoldy.earth.miami.edu/tropics/ohc/
https://www.meteopress.sk/hurikanova-sezona-2022-v-atlantickom-oceane/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Beryl
https://wmo.int/media/news/devastating-atlantic-hurricane-season-comes-end
https://bmcnoldy.earth.miami.edu/tropics/ohc/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Beryl_2024_wind_history.png
https://sita.sk/hurikany-pocas-poslednych-rokov-nabrali-na-sile-vieme-o-kolko-zosilneli/
https://www.climatecentral.org/report/2024-hurricane-attribution