Ako zmena klímy prispieva k zvýšeniu úmrtnosti

14. 12. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 14.12.2024 10:48
ǀ
Róbert Bertoš

Klíma na Zemi sa za posledných 150 rokov výrazne oteplila a hlavnou príčinou je ľudská činnosť. Táto zmena má na ľudstvo v mnohých ohľadoch negatívny vplyv. Z dát Europskej meteorologickej služby Copernicus vyplýva, že tento rok bude takmer určite najteplejším rokom v histórii. Bude to tiež prvý rok, v ktorom priemerná teplota prekročí predindustriálnu úroveň o viac ako 1,5 °C, čo znamená ďalšiu eskaláciu klimatickej krízy.

Už teraz je zrejmé, že klimatická kríza zvyšuje intenzitu extrémnych poveternostných javov, pretože po celom svete sa vyskytujú vlny horúčav, požiare, ako aj silnejšie búrky, výraznejšie a rozsiahlejšie povodne, ktoré zásadne ovplyvňujú alebo ohrozujú ľudské životy.

Zmena klímy ovplyvňuje aj dostupnosť, kvalitu a rozmanitosť potravín, čo zhoršuje potravinovú a výživovú krízu. Zmeny teploty a zrážok zvyšujú šírenie chorôb prenášaných prenášačmi (hmyz, zvieratá, kontaminovaná voda…) Zmena klímy vyvoláva okamžité problémy duševného zdravia, ako sú úzkosť a posttraumatický stres, ako aj dlhodobé poruchy spôsobené faktormi, ako je vysídlenie a narušená sociálna súdržnosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) konzervatívne predpokladá, že do roku 2030 dôjde k 250 000 dodatočným úmrtiam ročne v dôsledku vplyvu zmeny klímy.

Ďalším dôsledkom sú rozsiahle ekonomické/hospordárske škody. Podľa výskumného ústavu poisťovne Swiss Re sa hospodárske škody spôsobené extrémnym počasím zvyšujú. Podľa jej údajov sa odhadované hospodárske straty v roku 2024 zvýšili o 6 % na 320 miliárd USD, čo je o 25 % viac ako priemer za predchádzajúcich 10 rokov. O to smutnejšie sú čísla úmrtí od začiatku roka 2024.  Význačne k tomu prispeli nedávne udalosti, napríklad hurikány Helen a Milton (spolu takmer 260 umrtí) v USA, ako aj záplavy v Európe (+-360 umrtí) a Spojených arabských emirátoch, tajfúny v Pacifiku (vyše 1200 úmrtí).

Aby sa zabránilo katastrofickým následkom s miliónom úmrtí v dôsledku zmeny klímy, musí sa obmedziť nárast teploty na 1,5 °C. Doterajšie emisie už spôsobili, že určitý nárast globálnej teploty a ďalšie zmeny klímy sú nevyhnutné. Globálne oteplenie o 1,5 °C sa však nepovažuje za bezpečné; každá ďalšia desatina stupňa oteplenia si vyberie vážnu daň na životoch a zdraví ľudí.

Zdroje:

www.theguardian.com

https://www.theguardian.com/global-development/2024/dec/10/small-island-nations-face-climate-induced-catastrophe-warn-experts

www.who.int

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 10.5.2025

Nedeľa bez výraznej zmeny…

FOTOGRAFIE ǀ 9.5.2025

Chladnejšie aj v sobotu…

História,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 8.5.2025

Pred rokom sme obdivovali krásu farebnej nočnej oblohy

REPORT,Slovensko,STATISTIKA,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 7.5.2025

Taký bol apríl 2025