Od začiatku jesene sa pýtame na babie leto. Niektorí až túžobne očakávajú návrat suchého, slnečného, ale najmä teplého počasia, ktoré tak intenzívne navracia pocit príjemných a bezstarostných letných dní.
Babie leto je z meteorologického pohľadu zadefinované ako ustálené slnečné a suché počasie v oblasti vysokého tlaku vzduchu nad strednou Európou. Práve tlaková výš a jej postavenie voči nášmu územiu je rozhodujúca informácia, keď chceme povedať, že tu máme babie leto. Tlaková výš má svoj stred nad strednou alebo juhovýchodnou Európou a toto postavenie k nám podnecuje prúdenie teplého/teplejšieho vzduchu z južných smerov k nám. To, že nás ovplyvňuje tlaková výš, spôsobuje v noci radiačné ochladenie, výsledkom čoho sa nad ránom vytvárajú ranné hmly, alebo sa mračí nízkou oblačnosťou. Máme veľkú amplitúdu teploty počas dňa, teda veľký rozdiel medzi minimálnou a maximálnou teplotou. Cez deň sa po rozplynutí hmiel teplota dvíha vyššie, často nad 20°C a oblaky sa na oblohe vyskytujú minimálne. Podľa klimatológov babie leto sa v našom počasí objavuje po jesennej rovnodennosti až do 2. polovice októbra.
Je tu ale jedno ale – čím dlhšie trvá takáto situácia, tým častejšie sa stáva, že hmly sa v nižších polohách môžu udržať aj dlhšie, dokonca aj počas celého dňa. Vtedy je v nížinách hmlisté, sychravé počasie a za slnkom musíme ísť vyššie, do kopcov. To je typická inverzná situácia jesene.
V týchto októbrových dňoch máme zatiaľ hmly, ktoré sa ešte rozpúšťajú, slnko víťazí a teplota sa dvíha. Máme maximá teploty od 17 do 23°C, slnko popoludní ešte vyslovene láka posedieť si na teraskách kaviarní, či na lavičkách v parku. Po západe slnka ale teplota rýchlo klesá a nastupuje chlad.
Dĺžka babieho leta sa nedá predpovedať. Môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov. Napr. v r 1959 trvalo takto príjemné obdobie až 7 týždňov, niekedy je dokonca ťažko povedať, či bolo alebo nebolo.
Babie leto patrí k tzv. singularitám v počasí, čo znamená, že ide o pravidelnú odchýlku v počasí. Vedia o ňom aj v iných krajinách, napr. v Nemecku mu hovoria Leto sv. Michala, v Čechách je to Leto sv. Václava, vo Francúzsku Leto sv. Martina.
zdroj:
http://slovnik.cmes.cz/vyklad/cs/l