Chaluhový les

13. 08. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 13.8.2024 11:05
ǀ
Miriam Jarošová

Určite sa mnohí radi prechádzate po lese. Je tam príjemné ticho, pokoj, oči sa pokochajú na majestátnych stromoch a v horúcom počasí je tam príjemný chládok a teplota. Pokoj je aj pod vodnou hladinou a aj tam sa nachádza jeden druh lesa, ktorý je tiež pre prírodu a nás, ľudí, rovnako dôležitý. Hovorím o chaluhovom lese.

Chaluhový les je jeden z najdynamickejších ekosystémov na svete. Tvorí prirodzené životné prostredie pre mnohé živočíchy pod morskou hladinou. Tvorí základ ekosystému práve v moriach a oceánoch. Napriek tomu vedia vedci o chaluhových lesoch prekvapivo málo. Údaje o tom, ako reagujú na zmenu klímy a iné aj neenviromentálne hrozby, ako napríklad šírenie nepôvodných druhov, sú z globálneho hľadiska neúplné. Úsilie o ochranu, ktoré sa v posledných rokoch výrazne zvyšuje, najmä na súši, do značnej miery prehliadalo tieto morské prostredia.

Chaluhové lesy majú neuveriteľnú schopnosť pomáhať ľudstvu a živočíšstvu aj na pevnej pôde. Podporujú pobrežný rybolov a pomáhajú udržiavať morský priemysel. Absorbujú tiež obrovské množstvo znečistenia a pomáhajú izolovať plyny otepľujúce planétu. Nedávna štúdia ocenila tieto výhody na približne 500 miliárd dolárov ročne na celom svete. Tieto lesy zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien. Pôsobia ako zachytávače uhlíka, absorbujú a ukladajú obrovské množstvo oxidu uhličitého z atmosféry. Odhaduje sa, že sú schopné zachytiť až 20-krát viac uhlíka na jednotku plochy ako suchozemské lesy. To z nich robí silného spojenca v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Takýto les  má schopnosť zachytiť uhlík prostredníctvom procesu nazývaného fixácia uhlíka. Ako chaluha rastie, absorbuje oxid uhličitý z vody a prostredníctvom fotosyntézy ho premieňa na organickú hmotu. Táto organická hmota sa potom skladuje vo forme biomasy chaluh, ktorá sa môže uchovávať roky. Keď chaluha uhynie a klesne na dno oceánu, vezme si so sebou uložený uhlík a účinne ho tak odstráni z atmosféry. Tento prirodzený proces pomáha znižovať koncentrácie skleníkových plynov a spomaľovať tempo klimatickej zmeny.

Okrem  úlohy pri zachytávaní a ukladaní uhlíka sú tiež neuveriteľne dôležité pre biodiverzitu oceánov. Podporujú a umožňujú život množstva živočíchov. No klimatická zmena zasahuje aj pod hladinu oceánov a ovplyvňuje aj chaluhové lesy.

Hovorí sa v tejto súvislosti najmä o topení ľadovcov . Sladká voda mení salinitu vody morskej , v dôsledku čoho sa mení prirodzené životné prostredie živočíchov, ktoré vo vode žijú. Otepľovanie vody tiež mení spomínané prirodzené životné prostredie živočíchov. Jedno a aj druhé výrazným spôsobom ovplyvňuje prirodzené prostredie pod morskou hladinou.

O takýchto lesoch sa veľa nehovorí, čo je škoda. Je dôležité podporovať nielen informovanosť, ale najmä činnosť na ochranu týchto „dažďových pralesov na mori“. Vzdelávanie komunít,  zainteresovaných strán, ale aj bežného obyvateľstva  o dôležitosti týchto ekosystémov je kľúčom k podpore zmien. Tieto lesy  pod hladinou morí majú obrovský potenciál v boji proti klimatickej zmene. Ich schopnosť viazať uhlík, podporovať biodiverzitu a poskytovať cenné ekosystémové služby nemožno síce preceňovať, ale bola by veľká škoda nevyužiť potenciál chaluhových lesov.

 

Zdroje:

https://www.tunley-environmental.com/en/insights/exploring-the-role-of-kelp-forests-in-climate-change-mitigation

https://www.vox.com/23698253/kelp-forests-seaweed-ocean-climate-change

https://plymsea.ac.uk/id/eprint/9417/1/21%20Impacts%20of%20ocean%20warming%20on%20kelp%20forest%20ecosystems.pdf

 

 

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 30.4.2025

Prvý “slnečný” máj

História,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 30.4.2025

​Najsmrteľnejšie krupobitie v histórii

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.4.2025

Letný deň na konci apríla