Čo sa dialo na poli klímy v roku 2022.

30. 12. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:08
ǀ
Miriam Jarošová

Ľudstvo nedokázalo adekvátne riešiť klimatickú krízu v roku 2022, a to napriek tomu, že sa podarilo dosiahnuť niekoľko veľkých dohôd o financovaní rozvojových krajín, uviedla tento týždeň  Organizácia Spojených národov.

V správe OSN podrobne informovala o krokoch z tohto roka na poli boja s klimatickou krízou a pripomenula, že vyvíjala a naďalej  vyvíja tlak na veľké ekonomiky, aby vyvinuli ešte väčšie úsilie na zníženie spotreby fosílnych palív. Ako ale OSN pripomenula, toto úsilie nebolo vždy úspešné.

“Množstvo štúdií medzitým poukázalo na pokračujúce otepľovanie Zeme a na neschopnosť ľudstva znížiť emisie uhlíka a vyrovnať sa s existenčnou hrozbou klimatickej núdze,” uviedla OSN. Národy musia urobiť viac, aby čelili klimatickým zmenám, hovorí OSN.

OSN kritizovala aj reakciu na energetickú krízu spôsobenú vojnou na Ukrajine. Uviedla, že hlavné svetové ekonomiky reagovali na vojnu „opätovným otvorením starých elektrární a hľadaním nových dodávateľov ropy a plynu“.  Hoci je toho ešte veľmi veľa, čo je potrebné urobiť, OSN zdôraznila aj dôležité dosiahnuté úspechy.  Napríklad v júli Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, v ktorej vyhlásilo, že prístup k čistému a zdravému životnému prostrediu je všeobecným ľudským právom.

OSN spolu so Svetovou meteorologickou organizáciou ( WMO) pripomenuli, že pribúda stále viac extrémnych poveternostných udalostí, ktoré prinášajú so sebou nielen veľké materiálne škody, v rádovo miliardách eur, ale tieto nebezpečné poveternostné javy zapríčiňujú aj tisícky ľudských obetí.

Pripomeňme si napr. rozsiahle a extrémne sucho v mnohých krajinách Európy, ktoré na vodných tokoch zastavilo lodnú dopravu, prinieslo problémy v poľnohospodárstve, zapríčinilo výpadky v produkcií rozličných poľnohospodárskych produktov. Sucho postihlo aj Čínu, USA , časti Afriky. Na druhej strane sa zaznamenali zase rozsiahle povodne, ktoré v Pakistane postihli viac ako polovicu krajiny.

Vlny horúčav v Európe a v Číne upriamili pozornosť nie iba na prekonávanie teplotných rekordov, ale aj na to, ako chrániť obyvateľov krajín pred extrémnymi prejavmi počasia.

A tak sa WMO rozhodla, že v roku 2023 sa viac zameria na spôsoby ako dostať informácie  o nebezpečných poveternostných javov rýchlejšie k obyvateľom. Aj keď  v európskom priestore výborne funguje meteoalarm.org, sú krajiny vo svete, kde sa tieto typy informácii k obyvateľom dostávajú v nedostatočnej miere.

A na tomto poli sa stretá OSN a WMO – zníženie enviromentálnej nespravodlivosti, včasné a správne informovanie o extrémoch v počasí a spolupráca odborníkov a enviromentálnych aktivistov je cesta ako prinášať informácie o stave klímy na našej Zemi všetkým jej obyvateľom. Sme predsa obyvatelia tej istej planéty.

zdroje:

https://public.wmo.int/en/media/news/climate-and-weather-extremes-2022-show-need-more-action?fbclid=IwAR1GjaiSplpZQnXmOk-bNHb70sTP2SCzJhhJqxDVudU5KAarqg-7H2X-r9c

https://www.accuweather.com/en/climate/un-says-nations-need-to-do-more-to-fight-climate-change/1432184

 

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 30.4.2025

Prvý “slnečný” máj

História,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 30.4.2025

​Najsmrteľnejšie krupobitie v histórii

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.4.2025

Letný deň na konci apríla