
Ak sa pozriete do kalendára, našli by ste dnes mnohých oslávencov známych z odborných, vedeckých kruhov.
Dnes vy oslavoval Aurel Stodola, rodák z Liptova, známy napr. tým, že skonštruoval prvé tepelné čerpadlo, ktoré od roku 1928 vykuruje radnicu v Ženeve. Richard Feynman, Američan, ktorý zasiahol aj do projektu atómovej bomby na konci 2. svetovej vojny a známy aj tým , že rád nachádzal nevychodené cestičky vo vzdelávaní študentov. A ešte by oslavoval aj Theodore Kármán.
Pristavme sa pri poslednom z nich.
Theodore Kármán, niekde aj s prídomkom von , bol fyzik narodený v Budapešti 11. mája 1881. Štúdia začal v Budapešti, ale svoju vedeckú kariéru zväčša prežil v Nemecku. V roku 1912 sa stal učiteľom na vysokej baníckej škole v Banskej Štiavnici, ale po zistení, že sa na škole nerobí výskum, z nej odišiel. Pred 2. svetovou vojnou opustil Európu a pôsobil v USA, kde veľmi výrazne zasiahol do vývoja raketovej techniky. Po vojne sa opäť vrátil na starý kontinent.
Venoval sa širokému spektru odborných, vedeckých činností. Bol matematik, fyzik, zaoberajúci sa aerodynamikou, letectvom, vesmírnou technikou. Umelo stanovil hranicu medzi zemou a vesmírnym priestorom. Táto, tzv. Kármánova hranica, leží vo výške 100 km nad hladinou mora. Ak sa pohybujete do tejto výšky, ste pilot, ak ste vyššie ako 100 km, ste už astronaut.
V roku 1912 Theodore von Kármán prvýkrát opísal proces, ktorý vytvára dlhé špirálovité oblačné vzory na oblohe. Tieto takzvané „von Kármánove víry“ vznikajú, keď sú vetry odklonené okolo oblasti, často je to napr. ostrov, ktorý trčí do atmosféry. Striedavý smer otáčania vo vzduchu vytvára víry v oblakoch.
Zdroje :
https://www.britannica.com/biography/Theodore-von-Karman
https://earthobservatory.nasa.gov/images/90734/two-views-of-von-karman-vortices