Dôležitá predpoveď

06. 06. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 6.6.2024 18:23
ǀ
Miriam Jarošová

Každý z nás má deň, keď chce, aby bolo počasie presne podľa jeho predstáv. A tak pozerá, počúva predpoveď v televízii, v rozhlase, preberá výstupy modelov a špekuluje, čo bude a čo je potrebné, aby predpoveď vyšla presne tak, ako potrebuje.

Teraz si predstavte nachystanú techniku, vojakov, veliteľov čakajúcich na rozkaz k akcii. Na druhej strane sú meteorológovia, ktorí sa snažia v 40. rokoch minulého storočia na základe vtedajších znalosti, prístrojov a techniky pripraviť predpoveď počasia tak, aby sa vojaci, piloti … jednoducho všetci, čo sa na vylodení v Normandii 6. júna 1944 podieľali, v čo najväčšom poriadku vylodili a postupovali.

Počasie, jeho stav a predpoveď, sa na Britských ostrovoch od začiatku 2. svetovej vojny stali utajovanými informáciami. V novinách ste sa o poveternostných podmienkach nedozvedeli nič a ani rozhlas tieto informácie neposkytoval. Informácie o počasí boli zaradené medzi veľmi dôležité údaje pre armádu a jej bojové operácie. Meteorologické merania sa, samozrejme, vykonávali, aj napr. mapy prízemného tlakového poľa sa kreslili, ale boli iba pre armádnu potrebu.

Pozorovania sa pre Spojencov vykonávali na súši, letecky, na mori, ale vykonávali ich aj pozorovatelia pracujúci pre Met Office Veľkej Británie. Sem patrili napr. pozorovania Írskej meteorologickej služby, ktorá na základe dohody poskytovala namerané údaje Británii. Írsko bolo počas 2. svetovej vojny neutrálna krajina (doteraz je tomu tak). Až neskôr po vojne vyšlo najavo, že údaje, ktoré namerala a poslala do Londýna 3. júna poštová úradníčka zo severu Írska – p. Maureen Flavin Sweeney boli rozhodujúcimi pre Jamesa Stagga, na základe ktorých preferoval posunutie vylodenia na 6. jún. Pamätajme tiež, že Spojenci už mali vtedy meteorologické  informácie aj od Nemcov, pretože prelomili kód Enigma a tak vedeli veľa aj o poveternostných podmienkach nad oblasťami, ktoré kontrolovali Nemci a ich armáda.

Pri príprave vylodenia v Normandii sa muselo brať do úvahy niekoľko nutných podmienok, aby sa podarilo a bolo s čo najmenšími stratami. Musel byť spln Mesiaca, čo najmenej oblačnosti -preferovaná bola najviac malá oblačnosť, aby svetelné pomery boli čo najprijateľnejšie pre pilotov a výsadkárov, ktorí išli ako predvoj. Malo byť zároveň obdobie medzi prílivom a odlivom, aby neboli nielen veľké vlny pri vylodení, ale aj aby bolo pobrežie čo najviac odhalené a videli sa míny na pobreží,  a základňa oblačnosti by mala byť vyššia ako 1000 m.

Predpovedi počasia na Deň D „velil“ kapitán kráľovského letectva James Martin Stagg,( obr. č.1.) ktorý v tom čase už bol skúseným meteorológom, mal 44 rokov. Na stretnutí s Eisenhowerom 4. júna predostrel možný vývoj počasia na najbližšie dni, kde už bral do úvahy aj údaje z 3. júna zo severu Írska, podľa ktorých klesal tlak, dvíhal sa silný vietor a pribúdala oblačnosť.

Eisenhower preferoval 5. jún, ale meteorológ argumentoval práve silným vetrom a vysokými vlnami. Ešte pripadali do úvahy dni 18. až 20. jún, ale už by nebol prirodzený mesačný svit . Tak padlo rozhodnutie, že sa vylodenie a tým aj otvorenie 2. frontu, uskutoční 6. júna. (obr. č.2. mapa prízemného tlakové poľa na 6. júna 1944)

Dátumov, ktoré prichádzali do úvahy na vylodenie, bolo niekoľko, aj 21.-23. mája, spomínaný  5.-7. jún, 18.-20. jún a 3.-5. júl. Niektoré podmienky na počasie boli nutné – svetlo Mesiaca pri splne, slabý vietor, malé vlny, nízka oblačnosť v určitej výške…

Nakoniec vieme ako to dopadlo. Spojenci sa vylodili 6. júna skoro ráno pri mesačnom splne. Aj keď spočiatku bolo veľa oblakov, tie postupne mizli. Vietor mal 35 km/h, ale postupne slabol. Slnko sa pomaly predralo pomedzi oblaky a teplota dosiahla 15°C.

Je to 80 rokov, čo aj na základe predpovede počasia  Spojenci prijali  rozhodnutie na otvorenie druhého frontu proti Hitlerovi. Či mohli, alebo mali počkať, to je už teraz absolútne bezpredmetné. Rozhodnutie padlo a armády sa pohli.

zdroje :

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-48498383

https://www.metoffice.gov.uk/about-us/who-we-are/our-history/met-office-d-day-weather-forecast

https://www.rmets.org/metmatters/how-weather-forecast-made-history-d-day-landings

https://www.mentalfloss.com/article/57140/meteorologists-who-helped-plan-d-day

https://www.met.ie/maureen-sweeney-1923-2023

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 13.6.2024

Príjemný záver pracovného týždňa

ZAUJÍMAVOSTI ǀ 12.6.2024

Veľa vody v Dunaji

Predpoveď,Slovensko ǀ 12.6.2024

Dáždnik ešte neodkladajme

Predpoveď,Slovensko ǀ 11.6.2024

Zaprší aj v stredu