El Niňo je jav objavujúci sa vo všeobecnej cirkulácii atmosféry pravidelne. Tento rok už máme skúsenosti s jeho výskytom u nás. Predpokladá sa, že je zodpovedný za ničivé vlny horúčav v Európe, že ovplyvnil aj vznik a trvanie lesných požiarov v Kanade, no aj na našom kontinente. Pretože ovplyvňuje aj režim zrážok v niektorých krajinách sveta, dá sa predpokladať, že ovplyvní aj poľnohospodárstvo. A to by mohol byť veľký problém.
Cena chleba úzko súvisí s počasím Podľa správy vedcov združených v sieti Včasného varovania pred hladomorom by v budúcom roku mohlo potrebovať pomoc so zabezpečením potravín viac ako 105 miliónov ľudí.
Vedci na základe širokej spolupráce aj s NOAA a univerzitami po celom svete na základe analýz historických údajov klímy a výnosov strategických plodín v období 1961 až 2020 zisťovali ako sa menili výnosy práve v tom období, keď sa vyskytovalo El Niňo. Zaujímali sa najmä o výnosy takých plodín ako je sója, ryža, kukurica a pšenica.
Na základe výstupov modelov zostrojili mapu, ktorá naznačuje oblasti s pozitívnym, ale aj negatívnym vplyvom tohto javu na úrodu. Na mape čím tmavšia farba regiónu, tým je dopad El Niňa pozitívnejší.
Výstupy ukazujú, že El Niňo sa nejakým spôsobom podpisuje na výnosoch štvrtiny celosvetovo obrábanej pôdy.
Európa by ale mohla, podľa výstupu tejto štúdie, byť na tom celkom dobre – očakávajú sa pozitívne dopady na Balkán a aj Taliansko, kde by nemuseli byť problémy s vodou.
Naopak, negatívne dopady sa dajú predpokladať vo východnej Ázii, časti Afriky a aj v Južnej Amerike.
Svetová meteorologická organizácia oznámila začiatkom prázdnin, že sa naplňujú predpoklady o silnom El Nine a zároveň dodali, že jeho intenzita bude zrovnateľná so šiestimi najsilnejšími prejavmi v porovnaní s historickými záznamami.
Sú aj dobré správy. Ľudstvo má už k dispozícii aj nové nástroje na predikciu možných dôsledkov tohto javu. Ide napr. o satelit Aeolus, európskej siete Copernicus. Ten dokáže sledovať vetry a priniesť tak dôležité informácie o stave El Niňa a jeho prípadnom predĺžení.
Všetky tieto údaje by sa mali využiť na pomoc krajinám, ktoré sú veľmi citlivé na zmenu prírodným podmienok. Netreba si ale robiť ilúzie, že modely sa mýlia, treba sa skôr pripraviť na horšie scenáre.
zdroje:
https://fews.net/sites/default/files/2023-10/Alert-Global-El-Ni%C3%B1o-202310-Final_0.pdf
https://www.coface.com/News-Publications/News/El-Nino-a-threat-to-global-agriculture
https://reliefweb.int/report/world/impact-el-ni%C3%B1o-agriculture-fisheries-and-forestry