Hmyz mizne

14. 02. 2019
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 20.1.2023 20:26
ǀ
Miriam Jarošová

Predstava, že nás vo vlahý letný večer nebude otravovať komár a že k nám nenalietajú muchy do spálne je síce príjemná, ale môže to byť pre nás ľudí nebezpečné.

Hmyz sa z nášho života stráca, ubúda ho veľmi razantne a môže to spôsobovať problémy. Hmyz je totiž súčasťou ekosystémov. Je potravou pre iné druhy, opeľuje rastliny a recykluje živiny. Vďaka usilovnej včele máme napr. ovocie, ale aj niektoré druhy zeleniny. Podľa vedcov sa však hmyz z nášho života tratí. Zabíja ho intenzívne poľnohospodárstvo, pesticídy a aj klimatická zmena.

Vedci sa zamerali na zistenie jednotlivých hmyzích druhov a ich úbytok vo svete. Podľa štúdie uverejnenej v Biological Conservation,na ktorú upozornili noviny The Guardian, ubúda viac ako 40% druhov hmyzu a tretina ich je ohrozená. Hmyz  sa tratí pritom osemkrát rýchlejšie než cicavci, vtáci a plazy.

Veľkú mieru úbytku hmyzu má na svedomí intenzívne poľnohospodárstvo. Masívne využívanie a obhospodarovanie pôdy sa podpisuje pod ničením mnohých druhov hmyzu. Tie sú súčasťou potravy pre iné živočíchy. Ak sa stratí hmyz, iné živočíchy budú trpieť hladom a začne sa znižovať aj ich stav. Toto je hrozba pre krajiny, kde sa poľnohospodárstvo takéhoto typu využíva vo veľkej miere.

V tropických krajinách je to zase klimatická zmena, ktorá je veľkou hrozbou pre hmyz. Živočíšne druhy majú problém reagovať na zmenu teploty, vlhkosti , jednoducho životných podmienok ako takých. Dôkazom toho je alarmujúci stav hmyzu vyskytujúceho sa na zemi v oblasti ostrova Portoriko. Vedci zistili, že za posledných 35 rokov sa tu stratilo až 98% hmyzu. Na listoch a rastlinách je úbytok iba o máličko menší-80% hmyzu.

Nemusíme chodiť až tak ďaleko. Z územia Slovenska síce relevantné dôkazy nie sú, ale entomológovia z Nemecka hovoria o úbytku populácii motýľov až o 50% a hmyzu až o 82%. To nie sú potešujúce čísla.

My, ľudia, sme súčasťou ekosystému, ktorú vo veľkej miere využívame vo svoj prospech. Ale mali by sme si uvedomiť, že po nás prídu naše deti, naši vnuci….a možno aj oni by sa radi preháňali po lúkach a lovili motýle, ak teda ešte nejaké budú. Odhady vedcov totiž tvrdia, že za 100 rokov hmyz zmizne.

Zdroje:

Autor: Mgr. Miriam Jarošová, PhD.

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.3.2024

V piatok započne veľmi teplé obdobie

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.3.2024

Zelený štvrtok začne aj skončí s dažďom

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.3.2024

Teplý a veterný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 25.3.2024

Utorok bude v niečom príjemný aj nempríjemný