
V Atlantiku a vo východnom Pacifiku je používaný termín „hurikán“ na označenie tropickej búrky, ktorá je sprevádzaná vysokou rýchlosťou (nad 120 km/h) a nárazmi vetra, či intenzívnymi zrážkami.
Doležitý faktor je povrchová teplota morskej vody. Tú sledujú dovolenkári, najmä v letnom období pre zvolenie tej správnej destinácie. Dôležitá je aj pre meteorológov, hlavne pre tích ktorí sa zaoberajú predikciou tropických cyklónov a hurikánov. Ide o veľmi dobrý indikátor, zväčša priamo úmerný s rastúcim potenciálnym nebezpečím pri vzniku a priebehu hurikánu.
Interakcia medzi teplým vzduchom a teplej morskej vody poskytuje potrebnú energiu pre zosilnenie vývoju búrky až do rozsahu hurikánu. Zvýčajne k takému to vývoju dochádza v tropickom pásme Atlantiku, kde je povrchová morská voda dostatočne teplá, aspoň 27°C. Danú teplotu však obvykle dosahujú moria v júnovom období, ale vzhľadom na súčasné hodnoty to môže byť oveľa skôr. Z Obr.1 sa povrchová teplota morskej vody kontinuálne zvyšuje už od roku 1981.

Obr.1 Denná povrchová teplota morskej vody na základe satelitných meraní. Zdroj: climatereanalyzer.org
Vyššiu teplotu nemá aktuálne len povrchová vrstva vody, ale i voda vo väčších hĺbkach, čo zvyšuje obsah tepla v oceáne. Tento aspekt ďalej napomáhá burkám dosiahnuť vyššíu intenzitu.

Obr.2 Odchylka povrchovej teploty morskej vody od priemeru za obdobie 1971-2000. Zdroj: climatereanalyzer.org
Z historických ale aj nedávnych dát, ktoré mali podobné vysoké pred sezónne hodnoty teploty morskej vody, mali taktiež zaujímavý priebeh hurikánovej sezóny.
Tab.1 Hurikánové sezóny (Zdroj: yaleclimateconnections.org)
Tab.1 Očakávaná hurikánová sezóna (Zdroj: colostate.edu)
Hurikánová sezóna v Atlantiku začína 1. júna a trvá až do 30. Novembra. No už teraz sa odborníci desia z možných scenárov. Avšak, vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že do budúcna sa neočakává zvýšený výskyt tropických cyklón (hurikánov) , ale častejšie sa budú vyskytovať intenzívnejšie formy daných búrok.
Zdroje: