Inverzia ako vyšitá

16. 01. 2025
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 16.1.2025 11:45
ǀ
Daniel Cibula

Pod nízkou oblačnosťou

V ďalších dňoch prevezme kontrolu nad počasím v oblasti strednej Európy mohutná tlaková výš. Tá sa bude v našom priestore rozprestierať minimálne týždeň. Kvôli nej sa budú jednotlivé fronty odkláňať mimo nášho územia.

Obr. 1: Predpoveď synoptickej situácie na piatok, 17. januára. Zdroj: ČHMÚ.

Zároveň sa vo vyšších vrstvách atmosféry pomerne výrazne oteplí. V nadmorskej výške približne 1500 m n. m. očakávame vzostup teploty z 0, na nedeľňajších okolo +6 °C. Teplé počasie tu bude pretrvávať aj v budúcom týždni.

Obr. 2: Predpoveď teploty v hladine 850 hPa, vo výške približne 1500 m n. m., podľa modelu ICON v období od piatku do nedele dopoludnia.

To len podporí a zvýrazní tvorbu inverznej, nízkej oblačnosti a hmiel, ktoré by mali nielen v piatok, ale aj počas víkendu a v budúcom pracovnom týždni, pokrývať veľkú časť nižších polôh. Zároveň z nej môže môžu vypadávať aj slabé zrážky, napr. v okolí priemyselných centier. Nie je vylúčené aj nebezpečné mrznúce mrholenie.

Obr. 3: Predpoveď oblačnosti piatku do nedele poludnia podľa modelu ICON.

Bez výraznejších zrážok

V praxi to znamená, že s výnimkou okolia priemyselných centier, budú zrážky minimálne v najbližšom týždni (do budúceho štvrtka) prakticky zanedbateľné. Na horách by malo prevážiť jasné až polojasné počasie, inak bude zamračené nízkou oblačnosťou. Zároveň bude prevažovať veľmi slabé prúdenie vetra, vrátane hôr.

Obr. 4: Akumulácia zrážok na najbližší týždeň (do štvrtku 24. januára, 19:00 hod.) v priestore strednej Európy. Zdroj: ECMWF

V noci bude teplota klesať prevažne na 0 až -7 °C, v svahových polohách a na horách môže byť aj slabo nad nulou. V priebehu dňa budú veľké teplotné rozdiely. Pri zmenšenej oblačnosti a na horách bude až do približne 10 °C, v nižších polohách zostane prevažne -2 až 3 °C.

Obr. 5: Predpokladaná teplota v nedeľu o 14:00 hod, podľa modelu ICON.

Zdroje:

https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace

https://charts.ecmwf.int/products/medium-rain-acc?base_time=202501160000&projection=opencharts_central_europe&valid_time=202501231800

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.2.2025

Oblačnejšia nedeľa

Predpoveď,Slovensko ǀ 14.2.2025

Sobota už s arktickým vzduchom

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 13.2.2025

Mrazivé noci pred nami…

Európa,História,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 12.2.2025

Legendárna zima 1928/1929 na Slovensku a v Európe