
Jar na severnej pologuli bola výnimočná, pretože bola 3. najteplejšia v histórii meraní s teplotou 1,29°C nad dlhodobým priemerom. Práve tento fakt sa premietol aj do extrémnych výkyvov počasia vo svete.
Supertajfún Mawar

Ilustračný obr. tropickej búrky.
V máji sme boli svedkami najsilnejšieho májového tajfúna v severozápadnom Pacifiku od začiatku pozorovania s menom Mawar. Ostrov Guam mu stál v ceste ako prvý, s nárazmi vetra okolo 160 km/h a so zrážkovým úhrnom 609mm. Vtedy ešte Mawar dosahoval “len” silu tajfúna kat. 4. Následne pokračoval na otvorený oceán, smerom na severné Filipíny a Taiwan, kde počas cesty veľmi rýchlo zosilnel až na kategoríu 5. Nameraný vietor dosahoval počas krátkej doby nárazy až 280 km/h, v centre tajfúna namerali 905 hPa, čo predstavuje druhý najnižší nameraný tlak po tajfúne Amy (890 hPa) z roku 1971. Nepochybne sa tajfún Mawar svojou silou zapísal medzi najsilenejšie tajfúny pozorované v máji.
Belehrad, biele prekvapenie

Ilustračný obr. zasneženej krajiny.
Na prelome mesiacov marca a apríla zavítal do strednej Európy, a neskôr aj do juhovýchodnej Európy, výrazne chladný vzduch od severu. Teploty v Belehrade na konci marca dosahovali skoro +20°C. Následný zátek veľmi chladného vzduchu priniesol mrazivé počasie a 1. -3. apríla teplota postupne klesala až k bode mrazu. Zatiaľ čo chladný vzduch prenikal hlbšie do juhovýchodnej Európy, tak sa nad centrálnym Stredomorím prehlbovala tlaková níž, ktorá zamierila nad Balkán. V noci z 3. na 4. apríla priniesla tlaková níž do rána husté sneženie a obyvatelia Belehradu sa tak zobúdzali do zasneženej krajiny s 15-20 cm výškou snehovej pokrývky a s teplotou 0 °C. V Belehrade ide o najvyššiu aprílovú snehovú pokrývku od začiatku meraní v r. 1881.
Taliansko rozsiahle povodne

Ilustračný obr. zaplavenej ulice.
Začiatkom druhého májového týždňa (15.5.) sa od pobrežia severnej Afriky presunula oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Postupom na sever cez Stredozemné more sa výraznejšie prehĺbila, kým sa dostala nad Taliansko. V dôsledku toho nad veľkou časťou krajiny výrazne pršalo, pričom najväčšie množstvo zrážok spadlo na severovýchodný región Emilia-Romagna. Počas 48-hodinového obdobia napršalo v tomto regióne až 500 mm, čo predstavuje 50% priemerného ročného úhrnu. Také množstvo spadnutých zrážok v krátkom časovom období v určitej oblasti viedlo k rozsiahlym záplavám.
Španielsko predčasný nástup horúčav

Ilustračný obr. Barcelony.
Na konci apríla 2023 zaznamenala veľká oblasť juhozápadnej Európy a severnej Afriky extrémne vysoké teploty, ktoré sa zvyčajne pozorovali iba v júli a auguste. Miestna teplota v mnohých regiónoch Španielska, Portugalska, Maroka a Alžírska siahala až o 20 stupňov vyššie ako zvyčajne v tomto ročnom období. V prípade Portugalska a pevninského Španielska bol národný aprílový rekord prekonaný s veľmi veľkým rozdielom, pričom v najjužnejších častiach týchto krajín bolo nameraných 36,9 °C respektíve 38,8 °C. V Maroku bolo po celej krajine prekonaných niekoľko (miestnych) aprílových rekordov a v niektorých mestách ako Sidi-Slimane, Marakéš a Taroudant prekročili teploty 41°C. Teploty v Alžírsku 28. apríla prekročili 40°C (minimálne Maghnia, Mascara-Ghriss). Tieto rekordné teploty ešte zhoršili historické viacročné sucho v týchto regiónoch, ktoré ohrozuje narastajúci nedostatok vody v dôsledku kombinovaného účinku zmeny klímy a nadmerného využívania vody.
Juh a juhovýchod Ázie

Ilustračný obr. Ázia.
Od apríla 2023 zasiahla rekordná vlna horúčav mnoho ázijských krajín vrátane Indie, Bangladéša, Číny, Thajska a Vietnamu. Padli viaceré regionálne teplotné rekordy . Vlna horúčav spôsobila viacero úmrtí v dôsledku úpalu a výpadky elektriny vo viacerých krajinách.
- Bangladéš
V Dháke stúpli teploty 15. apríla nad 40 °C , čo viedlo k topeniu povrchu ciest.
- India
Šesť miest v severných a východných oblastiach Indie zaznamenalo 18. apríla teploty nad 44 °C, zatiaľ čo Naí Dillí zaznamenalo 40,4 °C
- Pakistan
Deväť miest zaznamenalo 23. apríla teploty vyššie alebo rovné 40 °C.
- Srí Lanka
K 27. aprílu bola teplota v krajine 39–40 °C
- Laos
- apríla namerali v provincii Sainyabuli 42,9 °C , čo bol nový historický rekord krajiny.
Ale 6. mája dosiahol Luang Prabang 43,5 °C , čím prekonal spomínaný rekord krajiny. Thakhek v tú noc zaznamenal 31,8 °C , čo je najteplejšia noc v krajine. Počas toho istého víkendu dosiahol Vientiane 42,5 °C , čím prekonal historický rekord mesta.
- Thajsko
V Thajsku teplota vystúpila po prvý raz vo svojej histórii nad 45 °C , pričom 15. apríla mesto Tak dosiahlo 45,4 °C, čo je nový národný teplotný rekord . Veľké časti krajiny majú od marca teploty v rozmedzí od 30 do 40°C.