
Približne pred týždňom skončila spolu s májom aj meteorologická jar. Určite si budeme pamätať množstvo chladných dní (najmä v máji), no počas jari sme stihli zaznamenať aj prvý letný a tropický deň. Poďme sa na ňu pozrieť detailnejšie.
Teplota
S odchýlkou +0,4 až +0,9 °C bola tohtoročná jar teplotne v medziach dlhodobého normálu 1991-2020. Na úvod treba povedať, že k tomu do významnej miery prispel chladný máj.
Na začiatku boli teplé jarné dni, v marci teplota dosahovala maximálne hodnoty 20 °C a vyššie, čo bol na viacerých staniciach historicky najskorší výskyt takýchto hodnôt. Avšak, podobne ako v predošlých rokoch, aj tento rok bola jar poznačená vpádmi studeného arktického vzduchu do našej oblasti. Jedno také ochladenie prišlo približne v polovici marca. Predstavovalo to problém pre niektoré druhy ovocných stromov, ktoré už začali kvitnúť, mrazy v 2 m nad povrchom boli aj nížinách na juhu Slovenska. Veľmi podobná situácia nastala aj v prvej dekáde apríla. Z 5.4. na 6.4. sa prudko ochladilo, na niektorých staniciach bola teplota nižšia o 12 – 15 °C v porovnaní s predchádzajúcim dňom. V nížinách teplota niekoľko nocí klesala pod 0 °C.
Ochladenia striedali počas jarného obdobia oteplenia. V apríli bolo jedno výrazné, keď bol 16.4. na niektorých staniciach južného Slovenska zaznamenaný aj prvý letný deň (min. 25 °C). Druhá polovica apríla bola prevažne teplá.
Teplým počasím sa začal aj máj. 3.5. bol dokonca prvýkrát v tomto roku tropický deň (aspoň 30 °C). Podľa operatívnych údajov SHMÚ na staniciach Šaštín-Stráže a Štrkovec teplota vystúpila na 30,5 °C. Po eufórii z veľmi teplého začiatku mája prišla „studená sprcha“. Nasledovala dlhá séria teplotne podpriemerných dní. Tie máme pekne znázornené aj na obr. 1, na ktorom je vidieť priebeh priemerných denných teplôt v jari v porovnaní s normálom 1991-2020 v Hurbanove.
Obr. 1: Priemerná denná teplota v jarných mesiacoch 2025 a dlhodobý normál rokov 1991-2020 na stanici Hurbanovo.
Zdroj údajov: National Centers for Environmental Prediction
Na obr. 2 sme porovnali priemerné teploty v jarných mesiacoch na 5 vybraných staniciach nášho územia. Marec sa javil výrazne teplejší v porovnaní s dlhodobým normálom, apríl bol taktiež teplejší, ale tie rozdiely neboli také v prípade marca. Osobitnú pozornosť treba venovať tretiemu jarnému mesiacu, pretože ten bol silne podnormálny.
Počas niekoľkých nocí v máji mrzlo, tohto roku sa povestní 3 ľadoví muži určite prejavili. Ochladenie prišlo už pred nimi.
Obr. 2: Porovnanie priemerných mesačných teplôt v roku 2025 s normálom 1991-2020 na 5 vybraných staniciach na Slovensku. Zdroj: infoclimat.fr, normál 1991-2020 – údaje podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov
Zrážky
Zrážkovo tohtoročná jar nejako nevynikala, no napriek tomu bolo niekoľko zaujímavých situácii. V priemere spadlo na Slovensku v priebehu tohto obdobia približne 165 mm zrážok.
Kumulatívne úhrny zrážok na vybraných staniciach za celú jar a ich porovnanie s dlhodobým priemerom je znázornené na obr. 3. Je vidieť, že úhrny boli na týchto staniciach približne v medziach normálu.
Obr. 3: Kumulatívne úhrny zrážok na vybraných staniciach za jarné mesiace a celú jar v porovnaní s dlhodobým normálom. Zdroj. infoclimat.fr, * – údaje podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.
Pri ochladeniach padali zrážky v tuhom skupenstve aj v nižších polohách. Neplatilo to len pre marec, ale aj pre apríl (najmä v období okolo 6.4.). 3 cm snehu hlásil ráno 6.4. Stropkov, 1 cm bol v Kamenici nad Cirochou. Snežilo prechodne dokonca ešte aj v máji.
V apríli sa už prejavil konvektívny charakter zrážok, čiže prehánky a búrky. Práve tie spôsobovali to, že v niektorých oblastiach spadlo krátkodobo veľké množstvo zrážok, zatiaľ čo niektoré oblasti boli suché. Spomenieme napr. zrážky 17.4., resp. 18.4., pretože na rozhraní západného a stredného Slovenska boli úhrny, podľa dát SHMÚ, za 24 h až okolo 60 mm. Zaznamenané boli pri búrkach aj povodne, a to nielen v apríli, významná búrková situácia bola aj v úvode mája. Celkovo nebol napriek tomu tohtoročný máj u nás na zrážky bohatý.
Zdroje:
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=tmm&mois=3&annee=2025
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=3&annee=2025
https://milanlapin.estranky.sk/clanky/aktualne-zmeny-teploty-a-zrazok-na-slovensku/
https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/
https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/timeseries/
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=hydro_zra_all
https://www.facebook.com/shmu.sk