Jeden z najsilnejších májových tajfúnov mieri k pobrežiu Číny

26. 05. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:06
ǀ
Daniel Cibula
Pohľad na tajfún Mawar v Tichom oceáne pohybujúci sa smerom na severozápad do blízkosti Taiwanu – Zdroj: EOSDIS Worldview (nasa.gov)

Jeden z najsilnejších v mesiaci máj

Tajfún Mawar sa v posledných hodinách vyvinul natoľko, že sa stal jedným z najsilnejších tropických cyklónov v západnej časti Tichého oceánu, ktorý vznikol v máji od začiatku záznamov v roku 1951. Predošlé veľmi silné májové tajfúny boli Phylis (1958), Noul (2015), Songda (2011), či Pamela (1976). Začal sa vyvíjať už v 20. mája a následne sa presúval severozápadne cez oblasť súostrovia Mariány a zosilnel až na 5., teda najvyššiu kategóriu. Priemerná rýchlosť vetra v ňom dosahovala 26. mája v ranných hodinách (miestneho času) až 215 km/h!

Pohľad na Tajfún Mavar z družice Himawari – Zdroj: WorldScienceDataBank (nict.go.jp)Himawari-8 Real-time Web – NICT

Okrajovo zasiahne Filipíny či Taiwan

Tento supertajfún, ako ho nazvali miestne meteorologické služby, sa zatiaľ vyhol oblastiam s vyšším počtom obyvateľov. V nasledujúcich hodinách sa však bude presúvať ďalej na severozápad a len tesne by mal minúť oblasť Filipín, kde sa však ojedinele môže vyskytnúť najmä intenzívny dážď a silný vietor. Ku koncu mesiaca by sa mal v blízkosti Taiwanu odkloniť na severovýchodnú dráhu a smerovať nad Japonsko. Zároveň by mal výrazne zoslabnúť až na tropickú búrku. Či sa tak skutočne stane sa však ešte na 100% nevie.

História pohybu a predpokladané trasovanie tajfúnu Mavar v ďalších dňoch – Zdroj: Current Storm Information | Tropical Tidbits

Predpokladané trasovanie tajfúnu Mavar v ďalších dňoch – Zdroj: tropicaltidbits.com

Aktuálne dianie je možné sledovať aj na oficiálnej stránke Filipínskej atmosférickej, geofizykálnej  a astronomickej služby – PAGASA (dost.gov.ph)

Ďalšie novinky nájdete aj na Twitteri @MatthewCuyugan) / Twitter

 

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 22.5.2024

Vlhko a teplo

Predpoveď,Slovensko ǀ 21.5.2024

Prehánky, dážď a búrky aj v stredu

AKTUÁLNĚ,AKTUÁLNE,SVET,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 20.5.2024

Problémy opeľovačov

Predpoveď,Slovensko ǀ 20.5.2024

Búrky nás neminú ani v utorok