
Máme za sebou prvé zimné dni a tak sa môžeme obzrieť za tohtoročnou meteorologickou jeseňou. Už v úvode je na mieste spomenúť, že bola mimoriadna, a to nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Na základe záverov SHMÚ to bola suverénne najteplejšia jeseň v histórii pozorovaní. Priemerná teplota za jeseň 2023 dosiahla 10,8 °C.
Teplotné extrémy prvých 2 jesenných mesiacov
Hneď prvý jesenný mesiac – september sa začal teplotnými extrémami. Bol to najteplejší september na našom území (podľa pozorovaní od r. 1931) s priemernou teplotou 17 °C. Nad naše územie sa počas tejto sezóny viackrát dostala horúca, pôvodom tropická, vzduchová hmota. To malo za následok viaceré teplotné rekordy. V Hurbanove bol zaznamenaný najteplejší september od začiatku meraní (od 1871) s priemernou teplotou 19,7 °C. Okrem toho bolo na tejto stanici zaznamenaných 23 letných a 5 tropických dní. Historicky absolútne najvyšší septembrový počet letných dní (prinajmenšom od r. 1961), konkrétne 26, bol dosiahnutý v Želiezovciach. Za celú jeseň ich bolo až 31. Ďalšie rekordné počty letných dní za túto jeseň sú na obr. 1.
Obr. 1: Počet letných dní za jeseň 2023 na vybraných staniciach. Zdroj údajov: sci.webekacko.com
Jednou z významných charakteristík prvého jesenného mesiaca bolo tiež to, že na vysokohorskej stanici – na Chopku sa nevyskytol žiadny deň s mrazom, na Lomnickom štíte boli len 4.
V takomto extrémnom trende pokračoval aj október. Na stanici Bratislava – letisko bola zaznamenaná historicky absolútne najvyššia priemerná októbrová teplota – 14,3 °C. Podľa klimatológov SHMÚ sa tohtoročný október v celkovom vyhodnotení zaradzuje od roku 1931 na 2. miesto s priemernou teplotou 11,4 °C. Prvé miesto patrí zatiaľ stále roku 1966 (11,9 °C). Okrem toho sa prepisoval aj dátum najneskoršej tropickej noci, kedy bolo v Hurbanove dňa 21. októbra 20,1 °C. Taká istá hodnota bola v tú noc aj v Kamenici nad Cirochou.
Zrážkovo bohatšia druhá polovica jesene a jej studený záver
September bol zrážkovo veľmi suchý až vlhký, na Lomnickom štíte dokonca nebola len po druhýkrát od roku 1951 zaznamenaná žiadna snehová pokrývka. Niečo podobné sa naposledy stalo v roku 1967. O inom bola najmä posledná dekáda októbra a november. Cez našu oblasť sa častejšie presúvali hlboké tlakové níže. Tie priniesli vysoké zrážkové úhrny, predovšetkým do južnej polovice územia a na južné návetria hôr. Lokálne to bolo za október aj viac ako 175 %, prípadne viac ako 225 % normálu za 1991 – 2020 (obr. 2).
Obr. 2: Úhrny zrážok na Slovensku za október 2023 v % normálu 1991 – 2020. Zdroj: SHMÚ
Porovnanie jednotlivých mesiacov z hľadiska kumulatívnych zrážkových úhrnov na vybraných staniciach je na obr. 3. Je pekne vidieť nielen to, že október a november bol daždivejší, ale zároveň aj vyššie úhrny v spomínaných mesiacoch na staniciach ležiacich na juhu územia. V novembri sa to týkalo aj Tisinca, pretože veľa zrážok spadlo vtedy aj na severovýchode.
Obr. 3: Kumulatívne úhrny zrážok na 6 vybraných staniciach za jednotlivé jesenné mesiace a za celú jeseň 2023. Zdroj dát: infoclimat.fr
V závere novembra sa vyskytli zrážky hlavne v podobe sneženia, pričom v niektorých lokalitách na juhu spadlo aj cez 15 cm snehu za deň. V tejto súvislosti bola posledná novembrová dekáda podstatne chladnejšia ako predošlé dve. V prvej polovici mesiaca prekročila teplota počas viacerých dní hranicu 15 °C. Zásadný zlom nastal, keď k nám od severu prenikol studený arktický vzduch. 26. novembra klesla teplota na Lomnickom štíte až na -20 °C. V rámci celej jesene tak vznikol zaujímavý rozdiel medzi jej najvyššou a najnižšou teplotou, bolo to viac ako 50 °C. Najvyššia teplota bola na základe údajov SHMÚ totiž dosiahnutá ešte 12. septembra, a to 33, 2 °C v Želiezovciach.
Zdroje:
http://sci.webekacko.com/notes.php?p=1
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_mesacnemapy&rok=2023&mesiac=10&typ=3
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=11&annee=2023
Facebook – SHMÚ