Jeseň je farebné, pestré ročné obdobie. Listy hrajú všetkými farbami, od ohnivej červenej, cez oranžovú, žltú až po hnedú. Ale prečo sa listy vyfarbujú ?
Indiáni majú legendu, ktorá tvrdí, že červená farba pochádza z krvi veľkej medvedice, ktorú lovci zabili na jeseň a žltá farba je jej tuk, keď si svoju korisť varili. My dnes vieme, že za farebnú jeseň môže slnko, počasie a chemické procesy v listoch.
Na jar a v lete sú listy vždy zelené. Obsahujú farbivo chlorofyl, ktoré je zodpovedné za získavanie potravy pre stromy cez chemický proces nazývaný fotosyntéza. Na život stromov, ale vlastne všetkého, čo má listy, má veľký vplyv slnko a slnečné žiarenie. Ono dodáva energiu na to, aby sa v listoch premieňal oxid uhličitý na vodu a rozličné druhy cukrov. Mohli by sme povedať, čím viac slnka, tým lepšie.
Keď je slnka menej, krátia sa dni a pozvoľna ustáva aj produkcia chlorofylu a ten, čo v listoch je, sa pomaly rozkladá. Listy majú teda stále menej a menej zelenej farby a prevláda farba červená, žltá, oranžová. Tá je v listoch tiež, ale zelené farbivo je veľmi intenzívne a tieto farby potláča.
Spolu s chlorofylom sú počas roka v listoch aj chemické látky známe ako karotenoidy a flavonoidy. Obe môžu spôsobovať žlté zafarbenie, no keďže v liste je počas jari a leta viac zeleného farbiva, na povrchu sa neprejavia. Aj tvorba týchto látok sa na jeseň zastavuje, ale rozkladajú sa oveľa pomalšie ako farbivo zelené. Aj to je dôvod, prečo sú na jeseň na stromoch listy takých veselých farieb.
V listoch sa na jeseň objavuje aj modré farbivo, ktoré je zodpovedné za modré kvety napr. fialky, ktoré sa volá antokyán. Jeho úloha je nie celkom jasná, ale vedci sa domnievajú, že chráni listy pred nízkymi teplotami.
Nie je to ale všetko iba o chémii a chemických procesoch v listoch. Svoju dôležitú úlohu zohráva aj počasie. Najlepšie, najsýtejšie farby sa objavujú pri pokojných, jasných a suchých dňoch, keď teplota neklesá pod bod mrazu. Botanici tvrdia, že skoré mrazy uberajú na červených farbách a listy sa sfarbia skôr do hneda.
Veľmi teplé počasie minulých dní vyfarbilo listy ešte do sýtejších farieb, ale uvidíme aké farby prinesú očakávané zrážky v budúcich dňoch. Urobíme si na vlastné oči pekný a zaujímavý pokus z botaniky.
zdroje:
https://portal.ct.gov/DEEP/Forestry/Foliage/Why-Leaves-Change-Color